Uvolnění potenciálu citrusových slupek jako bezplatného a účinného hnojiva může způsobit revoluci v růstu sazenic, přesto je to zdroj, který se často zahazuje. S příchodem zimy to není jen období sběru vaječných skořápek a slupek cibule; je také nejvyšší čas využít sílu citrusových slupek k výživě sazenic.

Proč citrusové kůry?

Přehlížená hodnota citrusových slupek spočívá v jejich složení bohatém na živiny, které obsahuje fosfor, draslík, dusík a další. Po zavedení do půdy se tyto slupky stanou pastvou pro půdní mikroorganismy a spustí kaskádu uvolňování živin, které prospívají růstu rostlin.

Kromě toho se citrusové slupky mohou pochlubit pektinem, látkou známou pro zvýšení mikrobiální aktivity půdy a zároveň regulaci úrovně vlhkosti. Tato dvojí funkce zajišťuje optimální hydrataci půdy, která je klíčová pro vitalitu sazenic během jejich formování.

Sklizeň a příprava:

Preferovanou metodou je sušení citrusových slupek, ať už pomocí ústředního topení nebo sušením v troubě. Po vysušení lze slupky snadno rozdrtit pomocí kuchyňských spotřebičů nebo válečku a připravit je na zapravení půdy.

K tomuto účelu lze použít jakoukoli odrůdu citrusových plodů – ať už je to mandarinka, pomeranč, citron, grapefruit nebo limetka.

Žádost o sazenice:

Integrace mleté ​​citrusové kůry do substrátu pro sadbu se ukazuje jako nejúčinnější metoda. Obecný pokyn doporučuje přidat 2 polévkové lžíce citrusového prášku na litr substrátu, s potenciálem tvořit až 20 % celkové směsi.

Nedělejte si starosti s přeháněním; přebytek prášku z citrusové kůry sazenicím nepoškodí, ale pouze podpoří jejich růst. Přijetí citrusových slupek jako hnojiva nejen šetří zdroje, ale také maximalizuje potenciál sazenic a předznamenává bohatou sklizeň.