Rajčata jsou základem domácích zahrad, ceněná pro svou všestrannost a robustní chuť, kterou dodávají pokrmům. Jejich pěstování však může být složité, zvláště pokud jde o rostlinnou společnost na zahradě. Některé rostliny mohou bránit růstu rajčat nebo je učinit náchylnějšími k chorobám a škůdcům. Zde je návod, co nesázet vedle rajčat, abyste zajistili zdravou a bohatou sklizeň.

  1. Právě hraje

Porozumění rostlinnému společenství

Výběr správných sousedů pro vaše rajčata může zabránit konkurenci o živiny a snížit riziko napadení chorobami a škůdci. Tato strategická výsadba může pomoci maximalizovat prostor ve vaší zahradě a zvýšit růst a výnos, aniž byste se museli uchýlit k chemickým hnojivům.

Ezoikum

Co nezasadit v blízkosti rajčat

 1. Brambory: Brambory, které sdílejí čeleď lilkovitých s rajčaty, jsou náchylné ke stejným chorobám. Pokud brambory onemocní, rajčata je pravděpodobně budou následovat. Brambory navíc přitahují mandelinku bramborovou, škůdce, který může poškodit i rajčata.
 2. Lilek: Další člen rodiny lilků, lilky jsou náchylné k plísni. Jejich výsadba v blízkosti rajčat může vést k rychlému šíření choroby.
 3. Papriky a chilli papričky: Ačkoli jsou chutné společně v pokrmech, jejich těsná výsadba může být problematická kvůli jejich společné zranitelnosti vůči plísním, kterou zhoršují vlhké podmínky.Ezoikum
 4. Některá zelí: Zatímco rajčata mohou pomoci chránit některá zelí před škůdci, jako jsou molice, jejich výsadba v blízkosti kedluben a červeného zelí může vyvolat nedostatek hořčíku v rajčatech, což ovlivňuje jejich zdraví a kvalitu ovoce.
 5. Ořešáky: Vlašské ořechy uvolňují juglon, chemikálii škodlivou pro rajčata, brzdí jejich růst nebo je dokonce zabíjejí.
 6. Fenykl: Chemikálie v kořenech fenyklu mohou inhibovat klíčení rajčat a celkové zdraví rostlin.Ezoikum
 7. Melouny: Stejně jako rajčata jsou melouny náchylné k padlí. Těsná blízkost může vést k rychlému přenosu chorob mezi rostlinami.
 8. Červená řepa: Z důvodů, které nejsou zcela pochopeny, rajčatům neprospívá, když jsou vysazeny v blízkosti červené řepy.
 9. Kukuřice: Kukuřice přitahuje Heliothis zea, škůdce, jehož larvy mohou rychle zničit rostliny rajčat.

Ezoikum

Přízniví společníci pro rajčata

Zatímco některé rostliny jsou pro rajčata škodlivé, jiné mohou být prospěšné:

 • Měsíčky: Chraňte rajčata před škůdci, jako jsou molice a háďátka.
 • Petržel: Předpokládá se, že zvyšuje růst rajčat.
 • Mrkev: Zabírají prostor pod rajčaty a pomáhají s provzdušňováním půdy.
 • Kosmos a česnek: Odpuzují háďátka a předcházejí houbovým chorobám.
 • Chřest, špenát, okurka a tetragon: Tyto rostliny jsou kompatibilní s rajčaty a mohou vést k lepším výnosům.
 • Další prospěšní společníci: Patří mezi ně heřmánek němý, pelargónie, cibule, vodní melouny, pórek, hrášek, ředkvičky a další měsíčky.

Pochopení toho, kterým rostlinám se v blízkosti rajčat vyhnout a které mohou být prospěšné, je zásadní pro každého zahradníka, který chce dosáhnout zdravé a produktivní zeleninové zahrady. Výběr správných rostlinných společníků nejen zlepší výnos rajčat, ale také učiní vaši zahradu harmoničtějším ekosystémem.