Muškáty jsou účinným řešením, jak odehnat komáry díky své silné citronové nebo mentolové vůni, které se tento hmyz bojí.

Muškáty proti komárům jsou zvláště účinné při ochraně před těmito škůdci. Které odrůdy byste ale měli upřednostnit? Zde jsou ty nejúčinnější:

Ezoikum

    1. Právě hraje

Pokud je vaše zahrada zaplavena komáry, stejně jako váš dům, existuje několik triků, jak se jich zbavit, včetně přírodních řešení, jako jsou repelentní rostliny. Ty vydávají silný zápach, který odradí komáry. Kromě měsíčku, levandule a máty peprné, které jsou známé svou účinností, mohou být možností také voňavé muškáty.

Muškáty slouží nejen ke zkrášlení našich venkovních prostor, ale působí také jako přírodní repelenty proti komárům. To platí zejména pro odrůdy “pelargonií”, které vydávají citronové nebo mentolové vůně, které jsou pro tento hmyz vysoce odpudivé. Proto je lze rychle vysadit na zahradě nebo zasadit do květináčů v různých částech domu, abyste si užili vlahé letní večery, aniž by je obtěžovali komáři.

Je důležité si uvědomit, že některé muškáty jsou účinnější než jiné. Doporučuje se vybrat si z následujících odrůd:

Ezoikum

  • Pelargonium citronellum, známé také jako citronella pelargónie, které nabízí husté a kompaktní olistění i květy s velmi voňavou vůní připomínající citron.
  • Pelargonium citriodorum crispum, které se vyznačuje extrémně aromatickými listy s citronovou vůní a malými růžovofialovými květy.
  • Pelargonium graveolens, který díky svým okvětním lístkům kvetoucím od června do září vydává spíše mentolovou vůni. Tato rostlina je také široce používána v parfumerii.

Z těchto odrůd je často doporučována Pelargonium graveolens ‘Citronella’ pro své repelentní vlastnosti díky vysokému obsahu citronellolu, sloučeniny, o které je známo, že odpuzuje hmyz.

Chcete-li použít muškáty proti komárům, zde je několik tipů:

  • Pěstujte voňavé muškáty v květináčích na terase nebo v blízkosti oken, abyste odpuzovali komáry. Ujistěte se, že dostávají dostatek slunečního světla a vody, aby zůstaly zdravé a vydávaly svou vůni.Ezoikum
  • Rozdrťte několik čerstvých listů pelargónie a vetřete si je přímo na pokožku, abyste uvolněnou vůní pomohli odpuzovat komáry.
  • Použijte vonné svíčky nebo difuzéry esenciálních olejů obsahující pelargónový olej k odpuzování komárů uvnitř vašeho domova.
  • Připravte si repelent nastříkáním pelargónového esenciálního oleje smíchaného s vodou v rozprašovači a nastříkejte jej na místa, kde chcete odpuzovat komáry, například na terase nebo na zahradě.

Ezoikum

Pro maximální účinnost umístěte muškáty proti komárům do blízkosti oken nebo dveří, pokud je pěstujete v květináčích, nebo na přístupné místo, pokud je zasadíte do země. Je důležité dotknout se některých listů pelargónie, zejména Pelargonium graveolens, abyste uvolnili jemnou vůni.

A konečně, ačkoli je citronela často považována za nejúčinnější rostlinu proti komárům díky své přirozené citronové vůni, můžete si citronely koupit v zahradních centrech, školkách nebo online, stejně jako různé produkty na bázi citronely, jako jsou svíčky, svítilny nebo spreje, které vás chrání před komáry.