Komáři jsou nejen nepříjemní, ale mohou být také zdraví škodliví, protože přenášejí nemoci, jako je Zika, západonilský virus a malárie. Naštěstí některé rostliny přirozeně odpuzují komáry svými jedinečnými vůněmi a oleji. Začlenění těchto rostlin do vaší zahrady nebo venkovních prostor může pomoci snížit přítomnost tohoto otravného hmyzu. Zde je 10 nejlepších rostlin odpuzujících komáry, které můžete zvážit:

  1. Právě hraje
 1. Citronelová tráva – Citronelová tráva, známá jako nejběžnější složka repelentů proti komárům, vydává silné aroma, které maskuje další atraktanty komárů a účinně je drží stranou.
 2. Levandule – Levandule svou uklidňující vůní a krásnými fialovými květy odpuzuje komáry díky svým esenciálním olejům, které jsou pro ně nepřitažlivé. Je také skvělým doplňkem každé zahrady pro svou estetiku a vůni.
 3. Měsíčky – Měsíčky obsahují pyrethrum, složku běžně se vyskytující v repelentech proti hmyzu, a nabízejí přirozený a dekorativní způsob, jak odradit komáry. Zasaďte je do květináčů a umístěte je poblíž vstupních bodů do vašeho domova.
 4. Bazalka – Tato bylina nejen vylepší vaše pokrmy; Odpuzuje také komáry. Bazalka vydává vůni, kterou komáři považují za obzvláště urážlivou. Obzvláště účinné jsou odrůdy jako citronová bazalka a skořicová bazalka.Ezoikum
 5. Šanta kočičí – Výzkum naznačuje, že šanta kočičí je desetkrát účinnější než DEET při odpuzování komárů. Snadno se pěstuje a slouží jako pamlsek pro kočky.
 6. Máta peprná – Většina brouků opovrhuje silnou vůní máty peprné. Kromě odpuzování komárů má máta peprná uklidňující účinek na štípnutí tím, že poskytuje přirozenou úlevu.
 7. Meduňka lékařská – Meduňka, známá svou citronovou vůní, obsahuje vysoké množství citronelalu, díky čemuž je velmi účinná při přirozeném odpuzování komárů. Buďte opatrní, protože to může být invazivní.Ezoikum
 8. Rozmarýn – Rozmarýn, bylina, které se daří v horkém a suchém počasí, je ideální pro oblasti náchylné k suchu. Jeho dřevitá vůně je skvělá pro udržení komárů a dalších škůdců, jako jsou mrkvové mušky a můry zelí, na uzdě.
 9. Česnek – Ačkoli výsadba česneku kolem vaší zahrady neposkytne okamžitou úlevu komárům, jeho rostliny mohou pomoci přirozeně odpuzovat komáry díky silné vůni, kterou vydávají.
 10. Muškáty – Muškáty s vůní citronu (známé také jako Pelargonium citrosum), které jsou často doporučovány jako repelent proti komárům, jsou obzvláště účinné. Jejich vůně je podobná citronele a může pomoci odradit komáry.

Ezoikum

Přidání těchto rostlin do vaší zahrady může poskytnout bezpečnější alternativu bez chemikálií ke komerčním repelentům proti komárům a zároveň zlepšit estetiku a biologickou rozmanitost vaší zahrady. Mějte na paměti, že i když tyto rostliny mohou pomoci snížit aktivitu komárů, jsou nejúčinnější, když se používají ve spojení s dalšími preventivními opatřeními, jako je odstranění stojaté vody a používání moskytiér nebo ventilátorů.