Plantejny, často mylně zaměňované za banány, jsou základní potravinou v mnoha tropických oblastech po celém světě. I když se banány podobají banánům, obvykle se před konzumací vaří a díky bohatému obsahu vitamínů, minerálů a vlákniny nabízejí řadu zdravotních výhod. Zde je 20 zdravotních přínosů začlenění jitrocelů do jídelníčku:

 1. Bohaté na vlákninu: Jitrocel je dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdraví střev a pravidelné vyprazdňování.
 2. Vysoký obsah vitamínu C: Konzumace jitrocelů přispívá k dennímu příjmu vitamínu C, antioxidantu, který posiluje imunitní systém a napomáhá vstřebávání železa.
 3. Zdroj vitaminu A: Jitrocel poskytuje vitamin A, který je zásadní pro zdravý zrak, zdraví pokožky a imunitní funkce.
 4. Bohaté na draslík: Vysoká hladina draslíku v jitrocelích pomáhá regulovat funkci srdce a rovnováhu tekutin v těle.Ezoikum
 5. Posiluje imunitní systém: Vitamín C a A v jitrocelích jsou životně důležité pro silný imunitní systém a pomáhají odvracet nemoci.
 6. Podporuje zdraví srdce: Obsah vlákniny, draslíku a vitaminu C v jitrocelích podporuje zdraví srdce.
 7. Pomáhá trávení: Vláknina v jitrocelích může zabránit zácpě a snížit riziko poruch trávení.Ezoikum
 8. Podporuje regulaci hmotnosti: Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou banány, zasytí a mohou snížit chuť k jídlu, což pomáhá kontrolovat váhu.
 9. Protizánětlivé vlastnosti: Jitrocel obsahuje sloučeniny, které mají protizánětlivé účinky, které mohou snížit zánět v těle.
 10. Dobrý zdroj energie: Jitrocel má vyšší obsah sacharidů a zajišťuje stálé uvolňování energie, které je prospěšné při delší aktivitě.Ezoikum
 11. Reguluje krevní tlak: Draslík v jitrocelích pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního tlaku.
 12. Podporuje zdraví mozku: Vitamin B6 v jitrocelích hraje klíčovou roli v kognitivním vývoji a funkci mozku.
 13. Zlepšuje metabolismus: Různé vitamíny B v jitrocelích pomáhají při metabolických procesech.Ezoikum
 14. Pomáhá zvládat cukrovku: Komplexní sacharidy a vláknina v jitrocelích mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.
 15. Bohaté na antioxidanty: Jitrocel obsahuje několik druhů antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a posilují celkové zdraví.
 16. Zdraví pokožky: Vitamin A, vitamin C a antioxidanty pomáhají udržovat zdravou pokožku a mohou pomoci při opravě poškozené pokožky.
 17. Bez lepku: Jitrocel je skvělým zdrojem bezlepkových sacharidů pro osoby s citlivostí na lepek nebo celiakií.
 18. Podporuje zdraví kostí: Ačkoli jitrocel není bohatý na vápník, obsahuje několik minerálů, které jsou důležité pro zdraví kostí, včetně hořčíku a draslíku.
 19. Prebiotické účinky: Rezistentní škrob v jitrocelích působí jako prebiotikum a podporuje zdravé střevní bakterie.
 20. Všestrannost ve stravě: Jitrocele lze zařadit do různých diet, protože je lze vařit, smažit nebo péct, což z nich činí všestrannou součást mnoha pokrmů.

Zahrnutí jitrocelů do vaší stravy může nabídnout tyto výhody a přispět k celkovému zdraví a pohodě. Ať už si je vychutnáte jako slanou svačinu nebo sladký dezert, banány jsou výživným doplňkem každého jídla.