Kávová sedlina je oslavována pro svou roli přírodního hnojiva, které zlepšuje strukturu půdy a odrazuje škůdce, jako jsou mšice a slimáci. Začlenění kávové sedliny do vaší zahradnické rutiny bez pečlivého zvážení však může někdy způsobit více škody než užitku. Zde je sedm běžných úskalí, jak se vyhnout tomu, aby používání kávové sedliny vašim zahradním rostlinám spíše prospívalo, než škodilo.

  1. Právě hraje

Shrnutí nejčastějších chyb

 1. Nevhodné použití na citlivých rostlinách Kávová sedlina dodává půdě živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, a mírně zvyšuje její kyselost. Zatímco některým rostlinám, jako jsou azalky a hortenzie, se daří v kyselé půdě, jiné, jako jsou rajčata a zvonky, mohou trpět. Je důležité porozumět půdním preferencím každé rostliny, abyste předešli nežádoucím reakcím.
  ×

  Ezoikum

 2. Nadměrná aplikace Dokonce i rostliny, které preferují kyselou půdu, mohou být zahlceny nadměrným množstvím kávové sedliny. Příliš mnoho může vést k nerovnováze kyselosti půdy, což může zpomalit růst rostlin a ovlivnit jejich zdraví. Pro bezpečnou aplikaci použijte asi 30 gramů kávové sedliny na 10 litrů substrátu.
 3. Výhradní použití jako hnojivo Kávová sedlina je sice prospěšná, ale neměla by být jediným zdrojem výživy pro rostliny. Vyvážená strava, která obsahuje různé živiny z různých zdrojů, je nezbytná pro zdraví rostlin.
 4. Nadměrné množství v kompostu Kávová sedlina může zlepšit kompost tím, že jej krmí a aktivuje, ale příliš mnoho může narušit rovnováhu, zpomalit rozklad a potenciálně poškodit prospěšné bakterie. Omezte kávovou sedlinu na maximálně 20 % celkového objemu kompostu.Ezoikum
 5. Aplikace na napadené rostliny Kávová sedlina je přírodní repelent pro některé škůdce a zvířata; Nejsou však všelékem. Jejich použití by mělo být součástí širší strategie ochrany proti škůdcům, zejména v zahradách, které již zažívají napadení.
 6. Použití mokré kávové sedliny Před aplikací kávovou sedlinu vždy osušte, abyste zabránili růstu plísní v půdě. Pokud sušenou sedlinu ihned nepoužijete, uložte ji do chladničky nebo mrazničky a před použitím ji nechte ohřát na pokojovou teplotu.
 7. Použití se sazenicemi Sazenice těží z živin obsažených v kávové sedlině, ale je třeba opatrnosti. Příliš mnoho může růst spíše brzdit, než podporovat.

Ezoikum

Pochopením těchto běžných chyb mohou zahradníci efektivně využívat kávovou sedlinu ke zvýšení růstu rostlin a udržení zdravých zahrad.