Koláček trochu náročnější na suroviny, ale stojí to zato. Jednoznačně chutné těsto, miluji mák, proto si dovolím říci, že těsto je nejlepší jaké jsem jedla, ale sto lidí, sto chutí. Meruňka je také oblíbené ovoce a když se spojí tyto dvě chutě, no co vám řeknu. Na vrchu bohatá vrstva slazené šlehačky a zdobila jsem i šlehačkou s mákem. Vypadá to neskutečně :) Určitě vyzkoušejte i vy. Autor: Izabela

SUROVINY

Těsto:
7 ksvajec
7 PLkrystalový cukr
6 PLhladká mouka speciál
2 PLcelý mák modrý
1 bal.prášek do pečiva
špetkasůl

Krém:

400 mlmléko
1 bal.zlatý klas
100 gmáslo
1 balvanilkový cukr
2 PLmoučkový cukr

Pařížská šlehačka:

500 mlšlehačka 33%
150 ghořká čokoláda
150 gbílá čokoláda

Šlehačka na vrch:

300 mlšlehačka 33%
2 PLkr. cukr
2 balSmetafix
2 PLmák celý

Kromě toho:

700 mlmeruňkový kompot domácí
4 bal.meruňkový džem domácí

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Vejce jsem rozdělila. K bílkům jsem přidala sůl a vyšlehala. Přidávala jsem po lžíci cukr. Žloutky jsem smíchala vidličkou a najednou jsem je přidala k sněhu. Mouku jsem smíchala s práškem do pečiva a v malých dávkách jsem ji opatrně vmíchala do tésta. Pak jsem přimíchala celý mák. Plech 27×37 cm s papírem na pečení – těsto jsem vylila a peklo se to ve vyhřáté troubě na 180 st. 12 min. Upečené jsem nechala vychladit na mřížce.

  2. V mléce jsem vymíchala zlatý klas a vanilkový cukr. Uvařila jsem hustou kaši, kterou jsem nechala částečně vychladit. Pak jsem přidala moučkový cukr a máslo. Krém jsem vyšlehala mixérem a uložila do lednice ztuhnout.
  3. Den předem jsem si připravila pařížskou šlehačku. Do rendlíku jsem vylila šlehačku, nalámané jsem do ní čokolády a za stálého míchání nechala čokolády roztát. Když začala hmota vřít ihned jsem vypnula sporák a nechala jsem ji vychladit. Vychladlou čokoládovou hmotu jsem uložila do lednice na 12 hod. Pak jsem ji přelila do úzké nádoby a mixérem jsem vyšlehanou hustou hmotu. Znovu jsem ji uložila do lednice.
  4. Šlehačku, cukr a Smetafix jsem vyšlehala na tvrdou hmotu a uložila jsem ji do chladničky ztuhnout.
  5. Sestavila jsem koláč. Na podnos jsem uložila makový korpus. Natřela jsem ho horkým džemem. Na džem jsem natřela krém. Na krém jsem uložila nakrájené meruňky. Na meruňky jsem natřela pařížskou čokoládu a koláč jsem uložila jsem ho na 6 hod. do chladničky. Natřela jsem ho šlehačkou. Třetinu šlehačky jsem si odložila na zdobení. Takto hotový koláč jsem uložila na celou noc do chladničky.

  6. Do odložené šlehačky jsem vmíchala 2 lžíce celého máku. Hmotu jsem vložila do cukrářského sáčku a ozdobila jsem vrch zákusků. Koláč třeba krájet horkým nožem. Velmi lahodný, meruňkově-čokoládový zákusek s křupavým mákem. Přeji vám dobrou chuť.