Rekonstrukce vaší zahrady: Domácí přírodní hnojiva

Pro svěží zahradu a prosperující zeleninový záhon je hnojivo nutností. Komerční chemické možnosti však nejen zatěžují váš rozpočet, ale také představují zdravotní a environmentální rizika. Volba přírodních, DIY řešení je chytřejší volbou. Překvapivě máte většinu ingrediencí po ruce. Při zavařování nálevů nebo hnojůvek se dává přednost dešťové vodě, k maceraci jsou ideální plastové nádoby.

Kávová sedlina:

Pokud jste milovníky kofeinu, nevyhazujte kávovou sedlinu! Jsou všestranným doplňkem vaší zahrady, hodí se do květináčů, záhonů i zeleninových záhonů. Zvláště prospívají růže, rododendrony, magnólie a hortenzie. Kromě odpuzování škůdců kávová sedlina obohacuje půdu o organickou hmotu, zvyšuje hladinu dusíku a kyselost.

Čajové sáčky:

Podpořte kvetení rostlin a vyživte zeleninu nebo ovocné stromy namáčením čajových sáčků ve vodě. Tuto vodu nalitou čajem pak můžete použít k zalévání.

Slupka od banánu:

Banánové slupky bohaté na draslík, fosfor a vápník jsou pro rostliny přínosem. Jednoduše zahrabte slupku na základnu rostliny, aby se rozložila a uvolnila živiny. Přezrálé banány lze zmrazit a později pohřbít na rostlinných základech. Alternativně vytvořte nálev namáčením slupek po dobu 2-3 dnů a výslednou šťávu pak nastříkejte na sazenice nebo rostliny.

Epsom Salt:

Díky obsahu hořčíku a síry je Epsomská sůl prospěšným doplňkem. Smíchejte 1 polévkovou lžíci ve 4 litrech vody na zálivku sazenic. Rostlinám rajčat a růžím se při tomto ošetření obzvláště daří.

vaječné skořápky:

Rozdrcené vaječné skořápky kolem rostlin poskytují vápník. Případně uvařte asi dvacet vaječných skořápek ve 4 litrech vody, nechte přes noc louhovat, poté přefiltrujte a nastříkejte na bázi rostlin.

Nálev z řezané trávy:

Naplňte kbelík posekanou trávou, zalijte vodou a nechte 3-5 dní kvasit, než jej zředíte a použijete k hnojení rostlin.

Infuze organického kompostu:

Organický kompost vyluhujte ve vodě po dobu 3–5 dnů, poté jej zřeďte do jantarové barvy, abyste získali hnojivo bohaté na živiny vhodné pro všechny rostliny.

kopřivy:

Listy kopřiv zahrabejte pod rostliny nebo si vyrobte kopřivový hnůj macerováním kopřiv ve vodě po dobu 15 dnů před filtrováním a ředěním.

Kostival:

Kostival použijte jako mulč nebo si kostivalový hnůj připravte tak, že čerstvé listy rozmixujete ve vodě, necháte 1-2 týdny fermentovat a poté zředíte.

Všerostlinný hnůj:

Zelené rostliny nakrájejte a namočte do vody, abyste získali hnojivo bohaté na živiny.

Dřevěný popel:

Použijte nelakovaný dřevěný popel k vytvoření mléčné tekutiny pro zalévání rostlin.

Voda na vaření:

Ochlaďte vodu na vaření zeleniny a použijte ji k zalévání zahrady.

Šťáva z peří:

Namočte peří na několik dní do vody a poté použijte výslednou čajovou tekutinu k hnojení rostlin bez ředění. Prospívá zejména zelí a trvalkám.