Pampeliška: 20 zdravotních přínosů tohoto běžného plevele

Pampeliška, která je často považována za otravný plevel na trávnících a zahradách, je ve skutečnosti elektrárnou výživy a má řadu zdravotních výhod. Každá část pampelišky – od jejích jasně žlutých květů až po její robustní kořeny – je jedlá a plná vitamínů, minerálů a antioxidantů. Zde je 20 důvodů, proč byste si měli dvakrát rozmyslet, než vytáhnete tyto houževnaté rostliny ze zahrady:

  1. Právě hraje
 1. Bohaté na živiny: Pampelišky mají vysoký obsah vitamínů A, C a K a obsahují také vitamín E, kyselinu listovou a malé množství dalších vitamínů B.
 2. Silný antioxidant: Obsahují vysoké množství antioxidantu beta-karotenu, který poskytuje silnou ochranu před poškozením buněk a oxidačním stresem.
 3. Podporuje zdraví jater: Kořen pampelišky se tradičně používá k podpoře funkce jater tím, že odstraňuje toxiny, obnovuje hydrataci a rovnováhu elektrolytů.
 4. Pomáhá při hubnutí: Vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií, takže jsou ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout.Ezoikum
 5. Bojuje proti zánětu: Pampelišky obsahují různé sloučeniny, o kterých se předpokládá, že snižují zánět v těle.
 6. Snižuje hladinu cholesterolu: Některé studie naznačují, že pampeliška může snížit hladinu cholesterolu, který je důležitý pro celkové zdraví srdce.
 7. Reguluje hladinu cukru v krvi: Pampeliška obsahuje kyselinu čekankovou a chlorogenovou, sloučeniny, u kterých bylo ve studiích na zvířatech prokázáno, že pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi.
 8. Snižuje krevní tlak: Jako diuretikum zvyšuje produkci moči a snižuje krevní tlak.
 9. Posiluje imunitní systém: Pampelišky jsou plné antioxidantů a mohou pomoci posílit váš imunitní systém proti infekčním agens.
 10. Podporuje zdravé trávení: Tradičně se používá jako lék na ztrátu chuti k jídlu, zácpu a zažívací potíže.Ezoikum
 11. Zdravá kůže: Míza, známá jako pampeliškové mléko, je užitečná při léčbě kožních onemocnění, která jsou způsobena mikrobiálními a plísňovými infekcemi.
 12. Snižuje riziko rakoviny: Obsahuje sloučeniny, o kterých se vědci domnívají, že mohou snížit riziko vzniku rakoviny.
 13. Detoxikuje tělo: Působí jako přírodní diuretikum a vyplavuje toxiny z ledvin a jater.Ezoikum
 14. Bohaté na vlákninu: Podporuje zdravé vyprazdňování a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.
 15. Podporuje zdraví kostí: Dobrý zdroj vápníku a dalších minerálů důležitých pro hustotu a pevnost kostí.
 16. Zvyšuje vstřebávání železa: Obsahuje železo a vitamín C, který výrazně zvyšuje vstřebávání železa.
 17. Snižuje akné: Díky svým detoxikačním a protizánětlivým vlastnostem pomáhá vyčistit pleť.
 18. Léčí otoky: Jeho močopudné účinky pomáhají při léčbě otoků a zánětů způsobených nadměrným zadržováním tekutin.
 19. Podporuje zdraví očí: Vysoká hladina beta-karotenu se přeměňuje na vitamín A, který je nezbytný pro zdravý zrak.
 20. Všestranné použití: Lze použít do salátů, čajů nebo jako vařenou zeleninu a nabízí různé způsoby, jak si užít jeho výhody.

Pampelišky jsou víc než jen zahradní nepříjemnost; Jsou skutečnou superpotravinou, která může výrazně posílit vaše zdraví. Ať už vaříte pampeliškový čaj nebo házíte zeleninu do salátu, zařazení této “trávy” do vašeho jídelníčku je levný a účinný způsob, jak využít jejích léčivých vlastností. Nezapomeňte získávat pampelišky z oblastí, které nejsou vystaveny pesticidům, abyste mohli bezpečně využívat jejich zdravotních výhod.