Množení olivovníků: Bez námahy pěstujte nekonečné stromy z jediného řízku

Olivovník můžete množit donekonečna z pouhého malého řízku a je to mnohem jednodušší, než si možná myslíte. Dokonce i ti, kteří nemají zelený palec, mohou úspěšně rozmnožit své olivovníky s minimálním úsilím.

Ezoikum

    1. Právě hraje

Ideální podmínky pro přežití olivovníku

Zatímco olivovníkům se nejlépe daří v teplejším podnebí jižní Itálie, jsou odolné a dokážou se přizpůsobit i méně příznivým podmínkám ve středních nebo dokonce severních oblastech. Díky této odolnosti je olivovník všestrannou volbou pro různá prostředí, ať už je zasazen do země nebo pěstován v květináčích pro ty, kteří mají omezený prostor.

Jednoduchá a cenově výhodná metoda

Proces množení olivovníků je přímočarý a ekonomický. Umožňuje vám přidat více exemplářů do vaší zahrady nebo balkonu, aniž byste museli opakovaně navštěvovat školku.

Druhy šíření

Olivovníky lze množit dvěma hlavními způsoby: pohlavně oplodněním samičí části květu, které kombinuje vlastnosti obou rodičovských stromů, nebo vegetativně, kdy jsou nové rostliny klonovány z částí existujícího stromu při zachování stejných vlastností.

Ezoikum

Kroky k množení z řízku

  1. Výběr řízku: Vyberte si zdravou větev z robustního olivovníku, ideálně roční se šťavnatou zelenou kůrou. Vyhněte se používání řízků ze suchých nebo nemocných stromů, protože to snižuje šance na úspěšné zakořenění.
  2. Příprava: Řízek namočte na 12 hodin do vody, abyste jej připravili na výsadbu.
  3. Výsadba: Po namočení vložte řízek do truhlíku naplněného speciální půdní směsí stejných dílů rašeliny, zeleninové zahradní zeminy a zralého hnoje. Tento box by měl být udržován při kontrolované teplotě a denně zaléván.
  4. Zakořenění: Trvá asi dva měsíce, než řízek zapustí kořeny. Během tohoto období zajistěte, aby byla půda trvale vlhká.
  5. Přesazování: Jakmile řízek zakoření, lze jej přesadit do zahrady, kde bude dále růst, sílit a nakonec plodit.

Díky této metodě může kdokoli rozšířit svou sbírku olivovníků a užívat si krásu a hojnost těchto odolných rostlin na svém vlastním dvorku.