Ocet není jen základem v kuchyni při vaření; Jeho všestrannost sahá daleko za zvýraznění chutí našich pokrmů. Od jablečného moštu po bílý ocet a exotičtější druhy, jako je kokosový a třtinový ocet, tato kyselá tekutina nabízí řadu překvapivých aplikací v domácnosti. Zde je jedenáct praktických využití octa, které vás možná překvapí.

 1. Odstraňovač vodního kamene – Kyselost octa je ideální pro rozpuštění nahromaděného vodního kamene kolem vodovodních baterií, sprchových hlavic a dokonce i na žehlicí ploše žehličky, a to vše bez poškození materiálů.
 2. Sterilizační houbičky – Chcete-li dezinfikovat kuchyňské houbičky, namočte je do roztoku octa a vody a poté je dejte na pět minut do mikrovlnné trouby na vysoký výkon.
 3. Čistič trouby – Vařte v hrnci vodu a přidejte šálek octa. Tuto směs vložte do předehřáté trouby (180 stupňů Celsia) alespoň na 15 minut. Poté použijte hadřík navlhčený tímto přírodním čisticím prostředkem k otření vnitřku.
 4. Odstraňovač zápachu – Chcete-li odstranit nepříjemné pachy z plastových nádob na potraviny, opláchněte je směsí octa a vody a poté je dejte na jednu až dvě minuty do mikrovlnné trouby.Ezoikum
 5. Přírodní mýdlo na ruce – Ocet může pomoci odstranit z rukou odolné pachy, jako je česnek a cibule.
 6. Údržba myčky – Nalijte sklenici octa do myčky a spusťte cyklus jednou za měsíc, abyste udrželi filtry čisté a odstranili všechny přetrvávající pachy.
 7. Leštěnka na ocel – Ocet může obnovit lesk spotřebičů a svítidel z nerezové oceli.Ezoikum
 8. Čistič zábradlí – Zábradlí účinně očistěte tak, že je otřete roztokem vody, octa a citronu hadříkem z mikrovlákna a poté osušíte jiným hadříkem.
 9. Drain Unclogger – Ocet je účinný při čištění ucpaných dřezů tím, že rozkládá zbytky a špínu.
 10. Čistič koberců – Vytvořte silný čisticí roztok na koberce smícháním octa se solí a hydrogenuhličitanem. To je zvláště účinné při odstraňování skvrn a zvedání žvýkaček.Ezoikum
 11. Čistič oken – Pro zářivě čistá okna smíchejte ocet s horkou vodou. Toto řešení snadno odstraňuje skvrny a šmouhy.

Tyto aplikace demonstrují působivou škálu použití octa v domácnosti a dokazují, že je nutností v každé domácnosti nejen pro kulinářské úsilí.