K dosažení bohaté sklizně velké, hladké, šťavnaté a sladké mrkve jsou nezbytná tři zásadní krmení. Navzdory pečlivé přípravě záhonu, zálivce a včasné údržbě není bez řádného hnojení zaručen optimální růst a chuť mrkve.

První klíčovou úvahou je vyhnout se použití jednotného přístupu k hnojení u všech zeleninových plodin. Zejména mrkev má specifické preference, protože je lhostejná k organické hmotě. Ve skutečnosti nadměrné používání organických hnojiv, jako je divizna, humus nebo čerstvý hnůj, může vést k nežádoucím výsledkům, jako je snížená chuť a vznik nepravidelně tvarované nebo „chlupaté“ kořenové zeleniny.

  1. Obohacení draslíkem: Během období června až července mrkev významně těží ze suplementace draslíkem. Cenově výhodným a přírodním zdrojem draslíku je dřevěný popel. Metody aplikace zahrnují přímé rozprostření na záhony s následným zaléváním nebo přípravou nálevu popela pro zavlažování. Alternativně, pokud není k dispozici popel, lze použít hnojivo síranu draselného v množství jedné zarovnané polévkové lžíce na kbelík vody.
  2. Phosphorus Boost: Dva až tři týdny po doplnění draslíku je zásadní dodat mrkvi fosfor, životně důležitý prvek pro zvýšení sladkosti, šťavnatosti a hustoty a také pro usnadnění dlouhodobého skladování. Vhodnou variantou je superfosfátové hnojivo, ředěné podle návodu a aplikované na záhony s mrkví, zvláště výhodné v polovině léta, kdy jsou vysoké teploty.
  3. Krmení bórem: Mrkev má zvláštní afinitu k bóru, což přispívá k jejich celkovému zdraví a chuti. Prášek kyseliny borité, snadno dostupný v lékárnách, je účinným zdrojem boru. Malý sáček prášku kyseliny borité rozpuštěný v kbelíku s vodou poskytuje adekvátní řešení pro aplikaci na list. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k překročení doporučeného dávkování, aby nedošlo k popálení listů a deformacím. Roztok boru by měl být stříkán pouze za oblačného počasí nebo během večera, aby se minimalizovaly potenciální nepříznivé účinky.

Dodržováním těchto jednoduchých postupů krmení mohou zahradníci zajistit hojný výnos sladké a chutné mrkve bez dalších záhad nebo složitostí.