Bikarbonát, když je posypán na rostliny, slouží jako přírodní repelent, což vede k bujnějšímu olistění během pouhých 24 hodin.

Jedlá soda, známá pro své všestranné použití, rozšiřuje své využití i na zahradnické úkoly, které přesahují jen kulinářské a čisticí účely.

Své místo v zahradnictví najde také hydrogenuhličitan sodný, který je základem kuchyní pro své čisticí a kypřící vlastnosti. Tato skromná přísada nabízí nepřeberné množství výhod pro rostliny i zahradní doplňky.

Kromě své role v kulinářských snahách a domácích pracích, jako je čištění podlah a spotřebičů, se jedlá soda ukazuje jako mocný spojenec při údržbě zahrady. Nejen, že odpuzuje hmyz, ale také oživuje staré terakotové květináče.

Využití síly jedlé sody na zahradě přináší pozoruhodné výsledky. Například boj proti napadení mšicemi je tak jednoduchý, jako rozpustit lžíci bikarbonátu v litru vody a aplikovat roztok na půdu. Opakování tohoto procesu po dvou týdnech zajišťuje účinnou kontrolu. Je však třeba dbát opatrnosti, aby nedošlo ke kontaktu s listy nebo kořeny.

Kromě toho slouží hydrogenuhličitan jako účinná zbraň proti nepoddajnému plevelu rašícímu mezi zahradními dlaždicemi nebo na příjezdových cestách. Posypání štědrého množství přímo na vzcházející rostliny se ukázalo jako účinné při jejich likvidaci během několika dní.

Kromě toho jedlá soda představuje netoxické řešení pro řešení problémů s mravenci. Směs cukru a hydrogenuhličitanu sodného strategicky umístěná v oblastech navštěvovaných mravenci láká a účinně je eliminuje.

Pro zahrádkáře, kteří se potýkají s potřísněnými terakotovými květináči, se jednoduchá pasta obsahující kyselinu citronovou, hydrogenuhličitan, kukuřičný škrob a vodu osvědčila jako omlazující řešení. Jemné drhnutí této pasty na povrch květináčů jim vrátí jejich bývalou slávu.

A konečně, hydrogenuhličitan slouží jako účinný prostředek proti plísním pro listy rostlin pokryté plísní. Zředěním ve vodě a přemístěním do rozprašovače usnadňuje cílenou aplikaci, i když umírněnost je klíčem k zamezení poškození rostlin.