Techniky konzervace bazalky: Řekněte sbohem plýtvání!

Při naší snaze o obdělávání malé městské zahrady nebo dokonce jen udržování několika květináčů s aromatickými bylinkami doma se mnozí z nás potýkají s omezeními. V důsledku toho se často uchýlíme k nákupu bylinek v supermarketech, jen abychom sledovali, jak se rychle kazí. Ale nebojte se, existuje jednoduché řešení, jak prodloužit čerstvost bazalky až na 6 měsíců.

Bazalka, základní kuchyňská základna, se často dodává zabalená a náchylná k rychlému rozkladu, jakmile se vrátíte domů. Jak tedy můžeme prodloužit jeho životnost o měsíce?

  1. Skladování vody: Pokud nemáte rostlinu bazalky, zacházejte s čerstvým nákupem jako s kyticí květin. Vložte snítky bazalky do sklenice s vodou, ujistěte se, že zakrývá stonky, ale ne úplně. Vodu denně vyměňujte, uchovávejte ji na chladném, tmavém místě a podle potřeby ořezávejte listy. Vaše bazalka vydrží čerstvá až týden!
  2. Chlazení: Pro větší množství bazalky omyjte a osušte listy, poté je zabalte do kuchyňského papíru před uložením do vzduchotěsné nádoby nebo znovu uzavíratelného sáčku v lednici, můžete prodloužit její životnost na přibližně 10 dní.
  3. Konzervace oleje: Vytvořte bazalkový olej ponořením čerstvých, čistých lístků bazalky do extra panenského olivového oleje v uzavřené nádobě. Toto uchovávejte v lednici týdny. Buďte však opatrní kvůli riziku botulismu; vždy se ujistěte, že jsou listy zcela pokryty olejem.
  4. Zmrazování: Listy bazalky zmrazte buď v oleji, pomocí formiček na led, nebo bez oleje ve vzduchotěsné nádobě. Tato metoda zachovává aroma a čerstvost po několik měsíců, což umožňuje snadné začlenění do vašich receptů v případě potřeby.
  5. Příprava pesta: Připravte si jednoduché pesto z bazalky, olivového oleje a česneku a zamrazte ho v malých sklenicích. Toto lze po rozmrazení skladovat až šest měsíců v mrazáku a několik dní v chladničce, pokud zůstane pokryto olejem.

Nyní vyzbrojeni těmito konzervačními technikami se můžete s promarněnou bazalkou rozloučit a užívat si její čerstvost ve vašich pokrmech po celé měsíce!