1. Levandule (Lavandula) Levandule se svou příjemnou vůní se obávají komáři, mouchy a blechy. Vysaďte ji kolem zahrady nebo v blízkosti dveří a oken pro přirozenou ochranu.
 2. Máta (Mentha) Máta je účinná proti mnoha škodlivým hmyzu, jako jsou mravenci, komáři a dokonce i myši. Zasaďte ji na okraj zahrady nebo do květináčů, abyste kontrolovali její šíření.Ezoikum
 3. Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) Rozmarýn je přírodní repelent proti komárům a molům. Může také odhánět některé brouky. Pro nejlepší výnos ji pěstujte na plném slunci.
 4. Bazalka bazalková (Ocimum basilicum) Bazalka odpuzuje komáry a mouchy domácí. Je ideální pro výsadbu v blízkosti dveří a oken nebo kolem rostlin rajčat pro dvojí výhody.
 5. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) Měsíčky odpuzují háďátka a jiné půdní škůdce. Jejich přítomnost také pomáhá chránit okolní zeleninu před různým škodlivým hmyzem.Ezoikum
 6. Česnek setý (Allium sativum) Česnek je účinný při odpuzování mšic, brouků a kořenových červů. Stroužky česneku vysaďte kolem citlivé zeleniny pro přirozenou ochranu.
 7. Chryzantéma (Chryzantéma) Chryzantémy obsahují pyrethrin, přírodní insekticid. Jsou zvláště účinné proti mravencům, blechám, vším a štěnicím.
  1. Právě hraje

7 rostlin, které přitahují opylovače

 1. Levandule (Lavandula) Kromě toho, že odpuzuje škůdce, přitahuje levandule včely a motýly svými voňavými a barevnými květy.
 2. Slunečnice roční (Helianthus annuus) Slunečnice milují včely a ptáci. Poskytují bohatý nektar a výživná semena, což pomáhá přilákat různé opylovače.
 3. Echinacea (Echinacea purpurea) Echinacea je odolná rostlina, která svými velkými kuželovitými květy přitahuje včely, motýly a další opylující hmyz.Ezoikum
 4. Včelí balzám (Monarda) Včelí balzám, známý také jako bergamot nebo čaj Oswego, přitahuje včely, motýly a kolibříky. Jeho světlé květy a aromatické listy jsou velmi atraktivní.
 5. Šalvěj (Salvia) Šalvěje, zejména šalvěj modrá a šalvěj šarlatová, jsou velmi atraktivní pro včely a motýly. Kvetou hojně a po dlouhou dobu.
 6. Jetel (Trifolium) Jetel je vynikající půdopokryvná rostlina, která přitahuje včely svými malými bílými nebo růžovými květy. Obohacuje také půdu dusíkem.
 7. Mléčnice (Asclepias) Mléčnice neboli motýlí plevel je nezbytná pro životní cyklus motýlů monarchů. Přitahuje také mnoho dalších druhů opylovačů.

Začleněním těchto rostlin do vaší zahrady můžete nejen odpuzovat škůdce, ale také přilákat nezbytné opylovače, což přispěje ke zdraví vašich plodin. Kombinace těchto dvou druhů rostlin vytváří vyvážený a prosperující ekosystém.