Okurky jsou oblíbenou a osvěžující zahradní zeleninou, ale jejich pěstování může být poněkud složité, pokud si nedáte pozor. Vyhněte se těmto 20 běžným chybám, které vám pomohou zajistit zdravou a produktivní úrodu okurek:

 1. Výběr špatné odrůdy: Ne všechny odrůdy okurek jsou vhodné pro každé klima nebo zahradní prostor. Vyberte si odrůdy, které jsou vhodné pro vaše pěstitelské podmínky.
 2. Ignorování přípravy půdy: Okurkám se daří v dobře propustné půdě bohaté na organickou hmotu. Pokud půdu nepřipravíte kompostem nebo dobře zetlelým hnojem, může to bránit růstu.
 3. Příliš brzká výsadba: Okurky jsou citlivé na chlad. Jejich výsadba před posledním datem mrazu může sazenice vystavit škodlivým nízkým teplotám.
 4. Přeplněné sazenice: Okurky potřebují prostor k růstu. Jejich příliš těsná výsadba může vést ke špatné cirkulaci vzduchu a zvýšit riziko onemocnění.
 5. Ignorování úrovně pH: Okurky preferují pH půdy mezi 6,0 a 7,0. Ignorování pH může vést k problémům s příjmem živin a špatnému růstu.
 6. Nepoužívání mřížoví: Okurky těží z vertikálního růstu. Bez podpory se mohou stát náchylnými k chorobám a škůdcům.
 7. Nekonzistentní zalévání: Okurky vyžadují stálou vlhkost. Nepravidelná zálivka může způsobit stres a vést k hořkému ovoci.
 8. Přemokření: Příliš mnoho vody může udusit kořeny a podpořit plísňová onemocnění. Ujistěte se, že je vaše půda vlhká, ale ne podmáčená.
 9. Zanedbávání mulčování: Mulčování pomáhá zadržovat půdní vlhkost a potlačuje plevel. Přeskakování mulče může způsobit, že okurky budou zranitelnější vůči teplu a konkurenci plevelů.
 10. Ignorování potřeby hnojiv: Okurky jsou těžké krmičky. Nehnojení nebo použití nesprávného typu hnojiva může ovlivnit jejich růst a produkci plodů.Ezoikum
 11. Výsadba za špatného světla: Okurky potřebují plné slunce, aby dobře plodily. Výsadba ve stinných oblastech může mít za následek méně okurek.
 12. Umožnění plevelům konkurovat: Plevele soutěží o živiny a vodu. Nekontrolování plevelů může vážně ovlivnit růst okurek.
 13. Ignorování škůdců: Okurky přitahují několik škůdců, jako jsou okurkoví brouci a mšice. Neboj proti škůdcům může vést ke značným škodám.Ezoikum
 14. Přehlížení chorob: Choroby, jako je padlí a bakteriální vadnutí, mohou rostliny okurek zdevastovat. Pravidelně sledujte rostliny a v případě příznaků choroby rychle jednejte.
 15. Nestřídání plodin: Výsadba okurek každý rok na stejném místě může zvýšit hromadění chorob a škůdců. Plodiny každoročně střídejte.
 16. Sklizeň příliš pozdě: Přezrálé okurky mohou být hořké a špinavé. Okurky sklízejte, když jsou středně velké a stále pevné.
 17. Používání kontaminovaných nástrojů: Používání špinavého zahradního nářadí může šířit nemoci. Pravidelně čistěte a dezinfikujte nástroje.
 18. Ignorování rostlinných společníků: Výsadba okurek v blízkosti prospěšných společníků, jako jsou měsíčky nebo lichořeřišnice, může pomoci odpuzovat škůdce.
 19. Zapomínání na kontrolu zralosti: Pravidelně kontrolujte rostliny a sklízejte okurky ve správný čas, abyste získali nejlepší chuť.
 20. Zanedbávání péče na konci sezóny: Na konci sezóny ukliďte staré rostliny a nečistoty, abyste zabránili přezimování chorob.

Když se vyhnete těmto běžným chybám, můžete si vychutnat zdravou úrodu okurek, která produkuje spoustu čerstvých okurek pro vaše saláty a letní pokrmy!