Vynikajíci chodské koláče. Mňamka! Autor: siesta

SUROVINY

Těsto:

1 kgpolohrubé mouky
200 gcukru krystal
7 ksvajec
10 gsoli
250 gmásla
70 gdroždí
1 hrnekmléka
vanilkový cukr
citronová kůra

Tvarohová náplň:

2 kgtvarohu
6 ksvajec
400 gcukru
vanilkový cukr podle chuti
1 bal.smetana
1 bal.vanilkový puding (prášek)
muškátový oříšek
citronová kůra

Povidlová náplň:

švestková povidla
vanilkový cukr
citronová kůra
mletý hřebíček
skořice

Maková náplň:

umletý mák
mléko
med
strouhaný perník
marmeláda

Na zdobení:

vanilkový cukr
zakysaná smetana
sladká smetana
rum
rozinky
mandle

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Do ohřátého mléka rozdrobíme kvasnice, přidáme lžíci cukru a na teple necháme vzejít kvásek. V míse smícháme mouku, zbylý cukr, sůl, žloutky a sníh z bílků rozpuštěné máslo, přidáme kvásek a zpracujeme hladké těsto. Na teple necháme vykynout. Poté odvažujeme vždy po 130 g, z každého kusu vytvoříme bochánek a necháme chvilinku kynout na vále. Z kila mouky uděláme přibližně 15 koláčů.

 2. Než vykyne těsto, připravíme si náplně:
  Tvaroh smícháme s ostatními přísadami, nakonec přidáme trošku nastrouhaného oříšku. Měl by být řidší, aby šel dobře vytlačovat ze zdobícího pytlíku.
  Povidla rozmícháme s vanilkou, po troškách přidáme hřebíček a skořici, případně kapku rumu.
  Mák umeleme a vsypeme do vroucího mléka. Osladíme medem, přidáme trochu nastrouhaného perníku a za stálého míchání necháme zhoustnout. Mák musí před zdobením zchladnout.

 3. Z pečícího papíru vystříháme kola velikosti talíře, natřeme sádlem a na každý položíme jeden bochánek. Odprostředka rozpleskáme do stran a kolem dokola necháme malé okraje. Ty potřeme rozšlehaným vajíčkem.

 4. Zdobíme koláče pomocí zdobících sáčků nebo trubiček, střídáme náplně. Nakonec tvaroh poklademe rozinkami a tmavé náplně plátky mandlí. Pečeme v rozehřáté troubě, první koláče cca 15 minut, další kolem 10 minut díky rozehřátému plechu.

 5. Upečené koláče stáhneme na dřevěné prkénko, okamžitě sypeme vanilkovým i moučkovým cukrem a kapeme smetanou (smícháme obě smetany a rozředíme trochou rumu).