Klasika u nás doma. Oříšky nesmí chybět na vánočním stole, jako například linecké cukroví. Recept mám od kolegyně z práce a věru musím říct, že jsem strašně ráda, že jsem je zkusila. S těstem se dělalo super, oříšky se pěkně vyklápali z formiček a je pravdou, že když postojí den – dva, jsou skvělé. Z dávky vyšlo cca 100 ks. Autor: Adkas

SUROVINY

Těsto:

300 ghladká mouka
300 ghrubá mouka
300 gmáslo
200 gmoučkový cukr
250 gmleté ​​ořechy
1 ksvejce

Náplň:

4 ksvejce
200 gkr. cukr
1 bal.vanilkový cukr
200 gmáslo

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Všechny suroviny na těsto vypracujeme do kuličky, se kterou můžete hned pracovat, nemusíte ji dávat do chladničky. Malé kousky těsta odebíráme z velké kuličky a plníme foričky na oříšky, které jsme předtím potřeli tenkou vrstvou oleje.
  2. Těsto plníme tak, aby nám zůstal uprostřed prostor, do kterého budeme dávat krém. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 8-10 minut. Necháme vychladnout a vyklopíme z formiček.
  3. Náplň:
    Celá vejce s cukrem a vanilkou šleháme nad párou do zhoustnutí (trvalo to cca 10 minut). Necháme vychladnout.
  4. Máslo vyšleháme a pak vmícháme vychladlou vajíčkovou hmotu. Krémem pomocí cukrářského sáčku plníme vychladlé oříšky a slepíme je spolu. Můžeme obalovat v moučkovém cukru nebo je pouze mírně přes síto poprášit cukrem, případně kakaem.