Naše oblíbená vánoční cukrovinka. Recept je po babičce, jen já jsem si do nádivky přidala kávu. Opravdu to udělalo mnoho, jsou bombastické. Je s tím sice hodně práce, natlačit těsto do formiček, upéct, vyklopit, každý kousek naplnit krémem. Ale tak já to dělám ráda a přidám ještě kousek mé lásky, aby byly chutnější. Autor: Janaha

SUROVINY

Těsto:

100 gvlašské ořechy
250 ghladká mouka
150 gmáslo
70 gmoučkový cukr
1 lžičkakakao na přibarvení
1 ksvejce
1/2 lžičkykypřícího prášku do pečiva

Náplň:

4 kscelá vejce
8 lžicmoučkový cukr
1 bal.vanilkový cukr (20g)
200 gmásla
podle chutiinstantní káva prášková (ne granulovaná)

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Těsto: Všechny suroviny smícháme rukama v misce. Těsto se trochu hůře smíchavá, třeba trpělivě mísit, dokud se těsto nespojí.
  2. Do menší misky si nasypu trochu polohrubé mouky a formičky jemně vymažeme olejem (je to trochu piplačka). Z těsta odebírám maličké kousky, které z jedné strany zlehka ponořím do mouky v mističce a prsty je vtlačim do formiček na oříšky. Dávám jen tenkou vrstvu těsta, oříšky se při pečení trochu nafouknou, po upečení musí na nich zůstat ještě důlek na krém.
  3. Naplněné oříšky kladu na plech a když je plný, oříšky upeču. Pekla jsem na 180 ° asi 8 – 9 minut. Řiďte se svou troubou, každá trouba peče jinak. Upečené oříšky nechám na plechu trochu vychladnout a “vyklepnu” je. Vychladlé ořechové skořápky naplním krémem a jemně z obou stran pocukruju (můžete vynechat).
  4. Krém: Celá vejce vyšleháme s cukrem a za stálého šlehání uvařím nad párou jemný krém. Krém musí být bílý, nabrat na objemu a zhoustnout. Do teplého krému zamícháme kávový prášek (množství podle chuti). Uvařený krém nechám za občasného míchání vychladnout. Do vychladlého krému zašlehám máslo, které jsem půlhodinku před tím vybrala z chladničky. Hotový krém dám na chvíli zchladit do chladničky (lépe se s ním pak pracuje) a plním oříšky. Já si pomáhám klasickou zdobičkou na dorty.

Můj blog: Recepty z mojej kuchyne