Velmi, velmi, ale velmi se mi zažádal takový docela obyčejný jablečník. Miluji naše tradiční zákusky. Miluji i naši kuchyni. Kuchyni našich babiček. Rada zkouším vždy něco nového, ale na starou dobrou klasiku nedám dopustit. Někdy mi přijde, že se násilím snažíme vnést do naší kuchyně chutě, které nám nejsou přirozené a na které nejsme zvyklí. Samozřejmě, že se nebráním novým chutím. Řídím se však heslem: vždy všechno s mírou. Autor: Adkas

SUROVINY

Těsto:

500 gpolohrubá mouka
250 gmáslo
150 gmoučkový cukr
1 ksvejce
1 bal.prášek do pečiva

Náplň:

1,5 kgjablka
2 bal.skořicový cukr
dle chutikr. cukr

Dále:

hrstmleté ​​ořechy
podle chutirozinky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Jablka očistíme a nastrouháme na struhadle. Posypeme skořicovým cukrem. Zamícháme a odložíme bokem.

  2. Prosátou mouku, moučkový cukr, prášek do pečiva, změklé máslo a vajíčko vypracujeme do kuličky. Pokud by bylo těsto velmi tuhé, tak přidáme ještě 1-2 lžíce zakysané smetany. Já jsem nepřidávala, těsto bylo akorát. Výborně se s ním pracovalo.

  3. Těsto rozdělíme na polovinu, jednu polovinu rozválíme na velikost plechu a přeneseme na vymazaný a moukou vysypaný plech.

  4. Těsto posypeme mletými oříšky nebo strouhankou. Nebojte se strouhanky, po upečení ji tam vůbec není cítit. Jablka jemné vyždímáme od šťávy a přikryjeme těsto. Rozválíme druhé těsto a stejným způsobem ho přeneseme na nastrouhané jablka. Koláč propícháme vidličkou a dáme péct do předem vyhřáté trouby.

  5. Pečeme na 200 st. cca půl hodinu, sledujeme. Necháme vychladnout a podáváme posypané moučkovým cukrem.

Můj blog: Adkas-tastyfood