Marhuľový koláč s tvarohom
    

Aj keď nemáte slabosť na sladké a koláče zvyknete jesť len sporadicky, tento vám iste učaruje. Chutný koláč plný šťavnatej vrstvy tvarohu s marhuľami sa v ústach každým sústom doslova rozpadáva. Lahodné drobivé cesto, ktoré máte hotové za pár minút nemusíte miesiť a mlsné jazýčky nebude odrádzať ani čakanie na kysnutie cesta. Koláč je hotový raz-dva a vyžaduje si len zopár surovín. Podľa nasledujúceho receptu si ho môžete upiecť ešte dnes a potešiť svoju rodinu, priateľov či hostí. 

Marhuľový koláč s tvarohom vám po prvom súste pripomenie chuť detstva a vôňu koláčov od babičky.

Budeme potrebovať:

400 g tvarohu

500 g marhulí

2 vajcia

220 g cukru

300 g hladkej múky

10 g vanilkového cukru

120 g masla

1 lyžička prášku na pečenie

štipka soli

Postup:

Ešte pred prípravou koláča je potrebné odložiť maslo do mrazničky, aby poriadne stuhlo. Potom ho môžeme nastrúhať na strúhadle s väčšími otvormi do misy. Pridáme k nemu preosiatu múku, štipku soli, cukor a prášok do pečiva. Všetky ingrediencie je potrebné rýchlo zamiešať, aby sme získali pomerne sypkú a drobivú zmes. Tú potom zakryjeme potravinárskou fóliou a odložíme do chladničky. V chladničke necháme zmes asi 15 minút a následne s ňou môžeme ďalej pracovať.

Kým sa nám zmes chladí, môžeme si pripraviť tvarohovú náplň. Hrudkovitý tvaroh si v mise vymiešame s vajcom a vanilkovým cukrom. Namiesto vanilkového cukru môžete použiť trochu kryštálového a pridať vanilkovú arómu alebo vnútro vanilkového lusku. Všetko šľaháme dovtedy, kým nám nevznikne jednotná zmes.

Následne si pripravíme plech na pečenie, ktorý si vymastíme maslom alebo margarínom. Na dno vysypeme polovicu sypkej zmesi z chladničky a rovnomerne ju rozotrieme. Na sypkú zmes dáme všetku tvarohovú hmotu a tiež ju rozotrieme rovnomerne po celej ploche. Potom začneme ukladať umyté marhule, ktoré sme zbavili kôstky a rozdelili na polovičky alebo aj menšie kúsky. Keď po celej tvarohovej vrstve naukladáme marhule, môžeme koláč zasypať zvyškom sypkej zmesi na cesto.

Koláč následne pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov. Podľa nastavenia a typu rúry to môže byť okolo 45 až 50 minút pečenia. Po upečení vyberieme koláč z rúry a necháme trošku vychladnúť, aby sa nám pri krájaní veľmi nedrobil. Môžeme podávať ozdobený lístkom mäty.

Prajeme vám dobrú chuť!