Paradajková polievka z čerstvých paradajok
    

Lahodná voňavá paradajková polievka plná bazalky a petržlenovej vňate, ktoré jej chuť privádzajú do dokonalosti. Rýchla príprava zo zopár surovín a delikatesa je na tanieri. Pripravte si ju z čerstvých paradajok a uvidíte, že tá chuť sa nedá porovnať s prípravou z polotovarov. Jednoduchý recept vám k tomu pomôže.

Ak máte doma prebytok domácich paradajok, určite ich zužitkujte na túto voňavú polievočku.

Budeme potrebovať:

10 paradajok

1 cibuľa

šálka čerstvej bazalky alebo 3 kopcovité lyžice sušenej bazalky

šálka čerstvej petržlenovej vňate alebo 3 kopcovité lyžice sušenej

100 ml smotany na varenie (nemusí byť)

olivový olej

soľ a čierne korenie podľa chuti

1/4 kávovej lyžičky mletého muškátového orieška

1/2 kávovej lyžičky sušeného koriandra

2 kávové lyžice cukru

Postup:

Do veľkého hrnca si dáme variť vodu. Zatiaľ si pripravíme všetky paradajky a môžeme ich na ich koncoch nadrezať do kríža. Potrebujeme sa totiž zbaviť ich šupky a takto nám vo vriacej vode rýchlejšie zíde dole. Keď voda zovrie, dáme do nej všetky paradajky. Hladina vody musí byť nad paradajkami, aby v nej boli všetky ponorené. Sporák vypneme a hrniec s paradajkami zakryjeme pokrievkou. Necháme stáť asi 3 minúty.

Paradajková polievka z čerstvých paradajok

Zatiaľ si pripravíme cibuľu, ktorú očistíme a nakrájame celkom nadrobno. Po troch minútach scedíme vodu z paradajok (necháme si z nej asi pohár až dve do polievky) a paradajky ošúpeme. Šupky vo vode popraskajú a začnú sa samé šúpať, takže to ide veľmi jednoducho. Následne si v hrnci necháme zahriať olivový olej, na ktorom potom restujeme pripravenú cibuľu. Kým sa cibuľa restuje, paradajky si nakrájame na menšie časti a keď je cibuľa spravená do sklovita, vylejeme k nej všetky paradajky aj so šťavou. Na väčšom plameni pár minút varíme paradajkovú zmes. Pridáme k nej soľ a čierne korenie, koriander a muškátový oriešok. Následne hrniec zakryjeme pokrievkou, stiahneme plameň a necháme dusiť asi 5 minút. Potom sporák vypneme a paradajkovú zmes rozmixujeme na hladkú hmotu ponorným mixérom.

Paradajková polievka z čerstvých paradajok

Následne pridáme k paradajkám vodu, ktorú sme si odložili (podľa toho, ako veľa chcete polievky). Netreba to preháňať, aby polievka nebola bez chuti. Ak by sa vám to však predsa len podarilo, môžete pridať trochu paradajkového pretlaku. Potom k polievke pridáme na jemno nakrájanú bazalku alebo sušenú bazalku. Zamiešame a pridáme aj cukor. Polievku ochutnáme, dochutíme a ak máme radi krémovejšie polievky, pridáme asi deci smotany na varenie. Necháme prevrieť, vypneme sporák a na záver pridáme na jemno nakrájanú čerstvú petržlenovú vňať (alebo sušenú) a hrniec prikryjeme pokrievkou. Necháme spariť asi na 2 minúty, potom premiešame a môžeme podávať.

Paradajková polievka z čerstvých paradajok

Podávame posypané syrom (napríklad tehla, gouda, parmezán) ale za vyskúšanie stojí aj opražený chlebík. Prajeme vám dobrú chuť!