Mrkvový koláč s orechovým krémom
   

Nesmierne šťavnaté a jemné mrkvové cesto, ktoré máte pripravené ozaj bleskovo. Stačí nechať upiecť a pripraviť krém a famózna torta je hotová. Upečte si o niečo zdravšiu dobrotu plnú chutných surovín a všetci sa za ňou budú len tak zalizovať. Mrkvová torta s orechmi a jemným krémom je zárukou kvality.

Pripravíte si ju ozaj jednoducho a rýchlo vďaka nasledujúcemu receptu.

Budeme potrebovať:

Na cesto

2 vajcia

150 g cukru

150 ml rastlinného oleja

200 g jemno strúhanej mrkvy

1/2 strúhaného jablka

50 g nasekaných alebo na hrubo mletých vlašských (pekanových) orechov

50 g strúhaného kokosu

200 g hladkej múky

1/2 kávovej lyžičky škorice

1/2 kávovej lyžičky prášku do pečiva

1 kávová lyžička sódy bikarbóny

štipka soli

Na krém

250 g krémového syra mascarpone

4 lyžice arašidového masla

4 lyžice kryštálového cukru

štipka soli

trochu orechov na dekoráciu

Postup:

Vajcia na korpus je lepšie nechať postáť pri izbovej teplote. Následne ich vyšľaháme tak, aby zdvojnásobili svoj objem. Potom k nim za stáleho šľahanie postupne pridávame cukor, až pokiaľ nezískame nadýchanú zmes. Následne, ešte pokiaľ stále šľaháme k vajciam a cukru vlejeme tenkým cícerkom olej a zašľaháme do zmesi. Mrkvu si očistíme a strúhame na jemno. Rovnako si očistíme a nastrúhame polovicu jablka. Strúhané jablko a mrkvu potom pridáme do zmesi vajec a vmiešame. Potom pridáme aj strúhaný kokos a orechy a znovu zmes dôkladne premiešame. Následne si môžeme zapnúť rúru, aby sa nám vyhriala na 150 stupňov.

Vezmeme si samostatnú misku a vysypeme do nej múku, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, štipku soli a škoricu. Všetko dobre premiešame, aby sa ingrediencie prepojili. Následne tieto suché ingrediencie pridáme do misy k vyšľahaným vajciam a ďalším surovinám a všetko spolu premiešame. Potom si prichystáme formu na pečenie (pre daný objem surovín je vhodná tortová forma s priemerom 24 cm) a vyložíme ju papierom na pečenie. Vylejeme do nej všetku zmes na cesto, utrasieme a pečieme vo vyhriatej rúre asi hodinu. Či je cesto upečené môžeme skúsiť zapichnutím špáradla do stredu cesta. Ak je suché a nenalepilo sa naň mrkvové cesto, torta je upečená.

Kým sa nám cesto pečie, môžeme si prichystať krém z mascarpone. Stačí dať do misy mascarpone, arašidové maslo, cukor a štipku soli (ak nie je v zložení arašidového masla) a všetko spolu dôkladne vyšľaháme na nadýchaný krém. Ak nechcete použiť arašidové maslo, stačí pridať len menej cukru alebo vyšľahať mascarpone s trochou mäkkého masla (asi 80 g) a cukru. Takto pripravený krém dáme tuhnúť do chladničky, kým sa neupečie a nevychladne cesto.

Po upečení mrkvového korpusu ho necháme úplne vychladnúť a potom ho môžeme prekrojiť na polovicu. Ak sa bojíte krájať nožom, pomôžte si šnúrkou, ktorou obopnite celé okrúhle cesto v polovici a zatiahnite, akoby ste chceli niečo zaviazať. Prekrojenú spodnú časť cesta natrieme polovicou krému, prikryjeme to vrchnou časťou cesta a na ňu natrieme zvyšok krému. Ozdobíme ešte orechmi a môžeme nechať stuhnúť v chladničke aspoň na 1 až 2 hodiny. Prajeme vám dobrú chuť!