Domáce sušienky 6-krát inak
    

Radi maškrtíte a oceníte kvalitnú domácu prípravu poctivých sušienok? Upečte si chutné kokosové alebo jemnučké mandľové sušienky. Na svoje si prídu aj milovníci jabĺk alebo tí, ktorí majú radi klasiku v podobe krehkého mliečneho pečiva, ktoré sa priam rozpadáva v ústach. Ktorý recept si vyberiete?

Upečte si chutné sušienky zakaždým inak.

Kokosové sušienky

 

Budeme potrebovať:

100 g hladkej múky

100 g kryštálového cukru

200 g strúhaného kokosu

2 vajcia

1 lyžička prášku do pečiva

Postup:

Vajcia vyšľaháme s cukrom, pokiaľ nevznikne svetlá nadýchaná zmes. Potom k nim pridáme kokos a premiešame. V múke si rozmiešame prášok do pečiva a pridáme k ostatným ingredienciám. Vytvoríme cesto, ktoré odložíme na hodinu do chladničky. Potom z neho tvarujeme malé guličky. Ak si namočíte ruky do vody, bude sa vám s hmotou lepšie pracovať. Guličky naukladáme na papier na pečenie a pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 15 minút.

Sušienky s jablkami

 

Budeme potrebovať:

120 g kryštálového cukru

20 g vanilkového cukru

4 vajcia

200 g margarínu alebo masla

500 g hladkej múky

3 jablká

10 g prášku do pečiva

Postup:

Vajcia si vyšľaháme s kryštálovým a vanilkovým cukrom až na svetlú nadýchanú zmes. Potom k zmesi pridáme roztopené maslo a zamiešame. V múke si rozmiešame prášok do pečiva a preosejeme ju k zmesi z vajec. Všetko dobre premiešame a k zmesi pridáme jablká bez šupky nakrájané na maličké kocky. Zamiešané cesto potom ukladáme lyžicou na papier na pečenie. Tvoríme malé kôpky a pečieme v rúre vyhriatej na 200 stupňov asi 10 až 15 minút, pokiaľ nemajú sušienky zlatistý povrch.

Sušienky z ovsených vločiek

 

Budeme potrebovať:

100 g masla

1 pohár kryštálového cukru

2 vajcia

1 pohár ovsených vločiek

1 pohár hladkej múky

orechy a sušené ovocie podľa chuti

Postup:

Maslo, ktoré sme nechali zmäknúť pri izbovej teplote vyšľaháme s cukrom. Následne k nemu pridáme vajcia a ovsené vločky a všetko premiešame. Následne pridáme múku a podľa chuti orechy a sušené ovocie. Celkovo by ste však nemali pridať viac ako 2 poháre orechov a ovocia. Všetko dobre premiešame. Zo zmesi tvarujeme guličky, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 200 stupňov asi 15 minút.

Mliečne sušienky

 

Budeme potrebovať:

400 g hladkej múky

200 g cukru

100 g masla

1 vajce

80 ml mlieka

0,5 lyžičky prášku na pečenie

Postup:

Mäkké maslo vymiešame s cukrom a pridáme k nemu vajcia, mlieko a prášok do pečiva. Všetko vymiešame a následne pridáme múku. Miesením získame elastické cesto, ktoré rozvaľkáme na plát. Mal by byť hrubý asi 7 až 10 mm. Pomocou formičiek vykrajujeme rôzne tvary a ukladáme ich na papierom na pečenie vystlaný plech. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 15 minút, kým nezačnú okraje sušienok tmavnúť.

Banánové sušienky

 

Budeme potrebovať:

1 pohár ovsených vločiek

2 banány

orechy podľa chuti

hrozienka alebo kúsky čokolády podľa chuti

Postup:

Banány roztlačíme vidličkou a premiešame ich s ovsenými vločkami. Pridáme orechy, hrozienka alebo čokoládu a všetko zamiešame. Z hmoty vytvoríme masu hrubú 1 cm, pečieme na papieri na pečenie v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 15 minút. Následne nakrájame na štvorce. Masu tiež môžeme ukladať vo forme okrúhlych kúskov.

Mandľové sušienky

 

Budeme potrebovať:

120 g hladkej múky

2 vajcia

80 g cukru

90 g masla

1 polievková lyžica citrónovej šťavy

Postup:

Maslo mierne roztopíme a pridáme k nemu vajcia a cukor. Všetko spolu vyšľaháme. Následne pridáme citrónovú šťavu, vmiešame ju do zmesi a potom do nej preosejeme múku. Zmes potom vkladáme do malých formičiek (mačacie labky alebo oriešky) a pečieme pri teplote 190 až 200 stupňov asi 12 až 15 minút.

Prajeme vám dobrú chuť!