Základní tipy pro prořezávání rajčat: Vyhněte se této časté chybě

Správná péče o zeleninové rostliny přesahuje pouhé zalévání a krmení; Zásadní roli hraje také prořezávání. Dnes se zaměříme na rajčata a zásadní postup prořezávání, abychom zajistili, že vaše rostliny zůstanou zdravé a produktivní.

Ezoikum

    1. Právě hraje

Význam prořezávání rajčat

Prořezávání je životně důležité pro prevenci chorob a podporu plodného růstu. Jednou běžnou, ale závažnou chybou, které je třeba se při prořezávání rajčat vyvarovat, je ponechání rostlin mokrých, což může rychle vést k hnilobě a smrti. Je také důležité zalévat rostliny pomalu u báze, vyhýbat se listům.

Pochopení prořezávání rajčat

Ne všechny odrůdy rajčat vyžadují prořezávání; Někteří ji potřebují k řízení růstu, zatímco jiní ne. U těch, které tak činí, zejména u neurčitých odrůd, které rostou vertikálně, je nutné pravidelné prořezávání.

Zde je návod, jak správně prořezávat rajčata:

Ezoikum

  1. Identifikujte výhonky, které chcete prořezat: Rostliny rajčat vyvíjejí postranní výhonky nebo “přísavky”, které se objevují na bázích listů. Tyto přísavky by měly být obecně odstraněny, aby se zabránilo tomu, že se rostlině vytvoří příliš mnoho květenství, což může snížit kvalitu plodů.
  2. Kdy prořezávat: Nejlepší je tyto přísavky prořezávat, když jsou dlouhé asi 5 centimetrů. Vyvarujte se jejich odtržení; Pro čistý řez používejte ostré, čisté nůžky. Tím se zabrání poškození rostliny a potenciálním vstupním bodům choroby.
  3. Selektivní prořezávání: Zatímco většina přísavek by měla být odstraněna, ponechání několika může ve skutečnosti pomoci rostlině přinést více ovoce. Buďte však opatrní, abyste jich nenechali příliš mnoho, protože to může zatížit zdroje rostliny.Ezoikum
  4. Prořezávání centrálního stonku: U vysokých, popínavých odrůd rajčat je nutné prořezat centrální stonek, abyste měli pod kontrolou výšku rostliny. Tento proces, známý jako topping, zahrnuje odříznutí horní části hlavního stonku těsně za poslední sadou listů.

Další tipy pro zdravá rajčata

  • Zavlažování: Zvyšte zálivku, jakmile rostlina začne plodit, protože zelenina je většinou voda.
  • Krmení: Pravidelně hnojte rostliny rajčat, abyste podpořili silný růst po celou sezónu.

Ezoikum

Pomocí těchto tipů pro prořezávání můžete zajistit, aby vaše rostliny rajčat zůstaly zdravé, zvládnutelné a produktivní. Ať už pěstujete rajčata na zahradě nebo na balkoně, správné prořezávání pomůže udržet vaše rostliny ve špičkové kondici a připravit je na lahodná čerstvá rajčata přímo na dosah ruky.