Tato konkrétní rostlina, uznávaná pro své léčivé vlastnosti, by měla být zachována v zahradách. O jakou rostlinu se jedná a jaké jsou její výhody?

Ezoikum

Ochrana přírodní lékárny Od zkrášlování našich prostor až po terapeutické účely, rostliny jsou cenným aspektem našeho dědictví. Jedna taková rostlina, šrucha, je proslulá svými komplexními léčivými vlastnostmi.

Šrucha se každoročně daří v neobdělávaných nebo květinových oblastech. Tato rostlina, která je běžně mylně považována za plevel, je ve skutečnosti silným lékem, který se historicky používal k posílení imunitního systému a dokonce se umisťuje pod matrace pro zlepšení spánku. Pojďme prozkoumat jeho nesčetné výhody a aplikace.

Mnohostranná šrucha: výhody a vlastnosti Tato prastará rostlina byla ceněna napříč různými kulturami pro své zdravotní přínosy. Může se pochlubit zářivě zelenými listy, bohatými na vitamíny A, C, E a B-komplex.

Ezoikum

Navzdory minimálnímu obsahu minerálů je portulaka elektrárnou esenciálních mastných kyselin, včetně Omega 3, které jsou klíčové pro posílení imunitního systému a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Jeho fytoterapeutický potenciál je významný, nabízí protizánětlivé, chladivé, diuretické a antioxidační vlastnosti. Šrucha také obsahuje sliz, díky čemuž je vynikajícím změkčovadlem pro ošetření citlivé nebo suché pokožky. Doporučuje se dokonce pro zlepšení funkce ledvin a jako ústní voda při léčbě vředů a zánětu dásní.

Kulinářské a terapeutické využití portulaky Šrucha je v kuchyni všestranná. Jeho listy lze konzumovat syrové, takže jsou křupavým doplňkem letních salátů nebo jako chutná příloha. Když se portulaka vaří, je lahodná do zimních polévek nebo restovaná s trochou oleje a citronu.

Díky struktuře listů jsou ideální pro uložení různých omáček, vylepšení pokrmů majonézou nebo octem.

Důležité informace o používání portulaky I když portulaka nabízí mnoho zdravotních výhod, neměla by se konzumovat denně, ale střídat ji s jinou zeleninou. Pro lokální použití, například na kůži nebo dásně, nejsou známy žádné nežádoucí účinky, což umožňuje každodenní aplikaci.

Šrucha je pozoruhodná rostlina, která roste přirozeně a měla by být vždy využívána, a to nejen pro svou schopnost posilovat imunitní systém, ale také pro řadu dalších zdravotních přínosů.