Odhalení tajemství opětovného kvetení orchidejí: mých 7 vyzkoušených a otestovaných strategií

Přemýšlíte, co dělat, když vaše orchideje uvadnou? Zde odhaluji své spolehlivé metody, jak podnítit jejich květy rok co rok. Kdysi dávno jsem věřil, že orchidej phalaenopsis byla jednorázová květina. Po jeho zániku bych ho poslal do zapomenutého rohu.

Ale pak přišlo odhalení: můj důvěryhodný přítel květinář se podělil o klíč k vyvolání opakovaného kvetení. Od té doby, co jsem přijal tyto techniky, moje orchideje každoročně věrně kvetly, takže nové nákupy nejsou nutné. Je pozoruhodné, že jsem u svých starých orchidejí udržoval kvetení osm po sobě jdoucích let!

Bez dalších okolků, zde je mých sedm tipů, jak přimět rebloomy z uhynulých orchidejí:

  1. Přesné prořezávání: Když květy orchideje vyblednou, je důležité správně zastřihnout stonek. Někteří obhajují stříhání u základny, zatímco jiní schvalují stříhání nad třetím „okem“ – ty tmavé prstencové výrůstky podél stonku. Rozhodl jsem se pro řezání u základny, abych podpořil růst nových pupenů a zachoval estetický vzhled. Pro přesnost používejte jemné zahradnické nůžky.
  2. Upsize the Pot: Navzdory svým skromným požadavkům se orchideje mohou pochlubit robustním kořenovým systémem. Přesazujte každé tři roky, aby se přizpůsobil růstu kořenů. Rozhodněte se pro o něco větší květináč a směs zeminy a štěpky ze zahradnických center.
  3. Klíčem je odvodnění: Zabraňte zamokření přidáním hliněných kuliček nebo dřevěné kůry do květináče během přesazování. Správná drenáž zabraňuje hnilobě kořenů, což je pro orchideje nebezpečný osud.
  4. Letní pobyt: Orchidejím se daří v teple a vlhku. Od konce května do září je umístěte ven do stínu, protože přímé sluneční světlo může spálit jejich listy. Zapomeňte na pravidelné zavlažování; udržují je okolní vlhkost a rosa.
  5. Světlo: Zajistěte dostatek, ale nepřímého světla, abyste zabránili popálení listů. Umístěte orchideje za okna ve světlých místnostech, vyhněte se přímému slunečnímu záření, zejména v létě.
  6. Udržujte vlhkost: Na rozdíl od běžného zavlažování, orchideje těží z pravidelného zvlhčování kořenů. Každý týden nastříkejte kořeny nebo namočte květináče na 30 minut do vody, abyste zajistili stálou vlhkost.
  7. Upozornění na hnojiva: Orchideje obecně nevyžadují hnojiva; nadměrná stimulace může být škodlivá. Vyhněte se chemickým hnojivům, která nepřirozeně urychlují kvetení.

S těmito strategiemi jsou vaše orchideje připraveny znovu kvést. Trpělivost je prvořadá, protože některé odrůdy mají klidové fáze trvající 6 až 9 měsíců. Pokud květy zůstávají nepolapitelné, zvažte změnu podmínek prostředí a vyhýbejte se průvanu.