Bazalka by se nikdy neměla sklízet určitým způsobem, protože to může vést k jejímu rychlému znehodnocení. Zahradníci jsou si dobře vědomi správných technik pěstování bazalky a zajišťují, že její svěží listy zůstanou živé. Pojďme prozkoumat nesprávné metody sklizně a jak udržet prosperující rostliny bazalky.

Při sklizni bazalky je nezbytné dodržovat specifický přístup, abyste se vyhnuli předčasnému rozkladu a podpořili neustálý růst. Kromě toho je zásadní věnovat pozornost zalévání, protože bazalka je citlivá na stagnaci vody.

Abyste zabránili hnilobě kořenů a podpořili bujný růst listů, je nutné v případě potřeby bazalku přesadit. Přemístěním do většího květináče umožňuje kořenům expandovat a posilovat rostlinu, což v konečném důsledku podporuje zdravější listy.

Umístění bazalky na slunné místo je životně důležité pro její optimální růst, vyžaduje minimálně 10-12 hodin slunečního světla denně. Ať už je umístěn na okenním parapetu, balkónu nebo zahradě, je nezbytné zajistit dostatek slunečního záření.

Zatímco bazalce se daří ve vlhkých podmínkách, je třeba se vyvarovat nadměrné zálivky, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Pravidelné zavlažování a hnojení jednou za dva týdny pomáhají udržovat zdraví a vitalitu rostliny.

Častá sklizeň bazalkových listů podporuje nepřetržitý růst, přičemž na místě sbíraných listů raší nové. Je nezbytné ponechat část listů neporušenou během každé sklizně, aby se usnadnila pokračující produkce listů.

Zabránění kvetení bazalky je zásadní pro udržení produkce listů. Prořezávání nebo odstraňování poupat při jejich tvorbě povzbuzuje rostlinu, aby se zaměřila na růst listů spíše než na produkci semen.

Dodržováním těchto pokynů si můžete zajistit bohatou zásobu listů bazalky pro kulinářské použití. Přebytečnou bazalku lze navíc skladovat v mrazničce, aby si zachovala její chuť pro budoucí použití.