Pokud jde o zahradničení, mnoho lidí považuje plevel za nevítaného vetřelce, kterého je třeba vymýtit. Některé plevele však mohou být pro vaši zahradu skutečně prospěšné. Zde je osm “plevelů”, které byste si měli dvakrát rozmyslet, než je vytáhnete.

1. Pampelišky lékařské (Taraxacum officinale)

    1. Právě hraje

Pampelišky jsou často považovány za otravné vetřelce, ale ve skutečnosti jsou docela prospěšné. Jejich hluboké kůlové kořeny pomáhají provzdušňovat půdu a přivádět živiny z hloubky. Navíc jsou skvělým zdrojem nektaru pro včely a další opylovače. Listy a květy jsou také jedlé a lze je použít do salátů nebo čajů.

2. Jetel (Trifolium)

Jetel je fantastický plevel, který můžete mít na zahradě. Fixuje dusík v půdě a zlepšuje úrodnost pro ostatní rostliny. Jetel také přitahuje užitečný hmyz, jako jsou včely, a může působit jako půdní pokryv, snižovat erozi půdy a udržovat půdu vlhkou.

Ezoikum

3. Šrucha obecná (Portulaca oleracea)

Šrucha je nízko rostoucí sukulent, který se často vyskytuje v zahradách. Je vysoce výživný, obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin a vitamínů. Šruchu lze jíst syrovou v salátech nebo vařit v různých pokrmech.

4. Ptačinec prostřední (Stellaria media)

Ptačinec je malá, nízko rostoucí rostlina, která se často objevuje brzy na jaře. Je jedlý a má jemnou chuť, takže je skvělým doplňkem salátů. Ptačinec je také známý pro své léčivé vlastnosti, včetně zklidnění podráždění pokožky a podpory hojení.

5. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva se může zdát jako nepříjemný plevel kvůli svému žihadlu, ale je velmi prospěšná. Je bohatý na vitamíny a minerály a lze z něj připravit výživné čaje a polévky. Kopřiva také přitahuje užitečný hmyz a při kompostování ji lze použít jako přírodní hnojivo.

Ezoikum

6. Jitrocel (Plantago major)

Jitrocel je odolný plevel, který často roste ve zhutněné půdě. Má silné léčivé vlastnosti, zejména pro léčbu ran a bodnutí hmyzem. Listy lze použít čerstvé nebo sušené a jsou také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů.

7. Lamb’s Quarters (Chenopodium album)

Jehněčí čtvrtky, známé také jako divoký špenát, jsou vysoce výživné a lze je použít místo špenátu v mnoha receptech. Je bohatý na vitamíny A a C, vápník a železo. Tento plevel může také zlepšit zdraví půdy tím, že čerpá živiny z hloubky půdy.

8. Fialky (viola)

Fialky jsou často považovány za plevel, ale mají mnoho výhod. Jsou krásné, přitahují opylovače a lze je použít v bylinných přípravcích. Listy a květy fialek jsou jedlé a lze je použít do salátů nebo k výrobě sirupů a čajů.

Přijetí těchto prospěšných plevelů může zlepšit zdraví a biologickou rozmanitost vaší zahrady. Místo toho, abyste sáhli po přípravku na hubení plevele, zvažte, jak by vám tyto rostliny mohly pomoci vytvořit živější a udržitelnější zahradu.