Pěstování rajčat může být obohacující, ale je důležité vyhnout se některým běžným nástrahám. Zde je osm chyb, kterých je třeba se vyvarovat, abyste zajistili bohatou sklizeň rajčat:

1. Příliš brzzá výsadba

Příliš brzká výsadba rajčat, když je půda ještě studená, může zpomalit jejich růst a učinit je náchylnými k chorobám. Počkejte, až bude teplota půdy trvale vyšší než 60 °F (15 °C).

    1. Právě hraje

2. Špatný rozestup

Rostliny rajčat potřebují ke svému růstu dostatek prostoru. U přeplněných rostlin je pravděpodobnější, že se u nich rozvinou choroby a přinesou menší plody. Rozmístěte své rostliny 18 až 24 palců od sebe.

Ezoikum

3. Přemokření nebo podmokření

Rajčata potřebují důslednou zálivku. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů, zatímco příliš málo může vést k hnilobě konců květů a dalším problémům. Zalévejte hluboce a pravidelně, udržujte půdu vlhkou, ale ne podmáčenou.

4. Nedostatečné sluneční světlo

Rajčata potřebují alespoň 6-8 hodin přímého slunečního světla denně. Jejich výsadba na stinném místě bude mít za následek slabé rostliny s menším počtem plodů.

5. Ignorování kvality půdy

Rajčatům se daří v dobře odvodněné půdě bohaté na živiny. Otestujte půdu a doplňte ji kompostem nebo organickou hmotou, abyste zlepšili její kvalitu.

Ezoikum

6. Nestříhejte ani netrénujte rostliny

Správné prořezávání a trénink mohou zlepšit cirkulaci vzduchu a vystavení slunečnímu záření, snížit riziko onemocnění a zlepšit produkci ovoce. Odstraňte přísavky a spodní listy, abyste zaměřili energii na růst plodů.

7. Zanedbávání mulčování

Mulčování pomáhá zadržovat půdní vlhkost, potlačovat plevel a regulovat teplotu půdy. Použijte organický mulč, jako je sláma, drcené listí nebo posekaná tráva kolem základny vašich rostlin.

8. Ignorování kontroly škůdců a chorob

Pravidelně kontrolujte své rostliny, zda nevykazují známky škůdců a chorob. Včasná detekce a zásah mohou zachránit vaši úrodu. Podle potřeby používejte organické nebo chemické kontroly, aby byly vaše rostliny zdravé.

Ezoikum

Pokud se vyhnete těmto běžným chybám, můžete zvýšit své šance na úspěšnou a bohatou sklizeň rajčat. Šťastné zahradničení!