Levandule je rostlina, která má všestranné využití. Příznivě působí na nervovou soustavu, na žaludek, uklidňuje svalové napětí, příznivě působí při popáleninách, má protizánětlivé účinky, používá se při léčbě ekzémů, …

SUROVINY

Levandulový čaj:

2 lžičkysušená levandule
1 hrnekhorká voda

Levandulová limonáda:

1 hrnekmed
5 hrnkůvoda
1 lžícesušená levandule
6 kscitron
levandulové větvičky na ozdobu
led a plátky citronu

Levandulový olej:

olivový olej
sušené květy levandule (ne rostliny, pouze květiny)

POSTUP PŘÍPRAVY

Levandule pochází z latinského slova lavare, což v překladu znamená mýt se. Již v minulosti lidé využívali tuto blahodárnou rostlinu do koupele, používali ji v kosmetice a také pro lékařské účely, jako zaručený prostředek proti kašli.

Vyráběli z ní parfém a také ji využívali i při vaření a pečení.
Z rostliny se sbírají hlavně květiny, a to těsně před jejich rozkvětem. Suší se ve svazcích na tmavém, suchém a teplém místě.

V kuchyni se nevyužívají jen květiny, ale i listy. V malém množství je můžeme přidat k masu, rybám, hodí se i do salátů nebo ji můžete kombinovat s různými jinými bylinkami, například rozmarýnem, bazalkou, … Levandulové listy tvoří neoddelitelnou součást provensálského koření.

Levandulový čaj

Z levandule si můžete připravit chutný čaj, který blahodárně působí proti plešatosti, zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Čaj má příjemnou vůni a také pomáhá při bolestivé menstruaci, či bolestech hlavy.

Na přípravu čaje budeme potřebovat: 2 lžičky sušený levandulový květ a 1 hrnek horké vody.

Postup: Levandulové květy zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat. Pak čaj scedíme a po malých doušcích popíjíme. Čaj pijeme 3x denně. Při žaludečních potížích čaj nepijeme.

Levandulová limonáda

Pokud nemáte v oblibě teplé nápoje, můžete si připravit i levandulovou limonádu.

Budete potřebovat: 1 hrnek medu, 5 hrnků vody, 1 lžíce sušené levandule, šťávu ze 6 citronů a větvičky levandule na ozdobu.

Postup: Vodu (3 hrnky) přivedeme do varu a necháme chvíli vychladnout. Touto vodou zalijeme květiny levandule a přidáme med. Necháme 20 minut louhovat a pak šťávu scedíme, přilijeme citrónovou šťávu a 2 hrnky vody. Dáme vychladit a podáváme s kostkami ledu a plátkem citronu a větvičkou levandule.

Levandulový olej

Známý je i levandulový olej, který se používá v kosmetice. Zregeneruje unavené tělo, uklidní svalové a nervové napětí. Příznivě působí při popáleninách a zklidňuje pokožku po opalování. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. Levandulový olej si umíte vyrobit i v pohodlí svého domova.

K výrobě budete potřebovat: olivový olej, sušené květy levandule (ne rostliny, pouze květiny).

Postup: Květiny dáme do sklenice a na pánvi ohřejeme olivový olej. Oleje potřebujeme tolik, aby se květy levandule ve sklenici celé zalily. Horkým olejem květiny zalijeme, pohár zakryjeme potravinářskou fólií a utěsníme gumičkou tak, aby fólie nepropouštěla ​​žádný vzduch. Pohár uložíme na chladné a tmavé místo a necháme stát 1 měsíc. Každý den hrnek protřepeme, aby se olej z levandule uvolnil. Po měsíci pohár otevřeme, květiny vyjmeme a lžičkou je pořádně stlačíme. Tak získáme vzácný levandulový olej z květů, který uskladníme v uzavíratelné skleněné lahvičce.