Kopřiva je opravdu léčivá. Naše staré mami ji dokázali využít celou, od lístků až po kořínky. Nejlepší je ta mladá, bez květů. Sbíráme ji nejlépe do poloviny května a hlavně v oblastech mimo cesty. Není prospěšná jen pro naše zdraví, ale je velmi nápomocná i v našich zahradách. Používáme ji jako hnojivo pro jahody, jako přísadu do kompostu a dokonce je i odpudivou rostlinou pro nějaký hmyz. Autor: Triniti

  1. Kopřiva dokáže pomoct při lámavosti vlasů, snižuje hladinu glukózy v krvi, čistí organismus – detoxikuje, proto si ji někdo rád přidává do smoothy nápojů, prospívá krve a krevnímu oběhu, obsahuje velké množství vitamínu C, čistí játra, má močopudné účinky a výrazně zlepšuje stav při různých alergiích.
  2. Na to, abychom si připravili sirup z kopřivy budeme potřebovat 40 odřezků z kopřivy, 6 citronů (šťáva dokonale zbavuje kopřivu nečistoty, která se usazuje na listech a stonce), kilo hnědého cukru nebo 200 g medu a 3 litry studené vody.
  3. Nasbíranou kopřivu omyjeme tak, že ji na krátkou dobu ponoříme do studené vody.

  4. Připravíme si větší misku, dáme tam vodu, vyždímáme citrony a přidáme i vytištěné zbytky. Takto misku přikryjeme a necháme 24 hodin louhovat. Na druhý den kopřivu scedíme, nálev nevylévejte. Do tohoto nálevu přidáme cukr nebo med, necháme chvíli odstát, aby se cukr nebo med roztál. Takto připravený sirup odložíme do uzavíratelných sklenic. Sirup je hotový. Pijeme ho jako klasický sirup, který mícháme s vodou.
  5. Druhým tipem, jak připravit kopřivový sirup, který vydrží i 2 měsíce bez sterilizace je tento.

  6. Na přípravu budeme potřebovat 40 odřezků kopřivy, 40 g kyseliny citrónové, 1,5 kg hnědého nebo třtinového cukru a 2 litry horké vody.
  7. Kopřivu zalijeme vařící vodou, přidáme kyselinu citrónovou a necháme louhovat 24 hodin zakryté utěrkou. Potom tekutinu scedíme, přidáme cukr a na sporáku tekutinu trochu ohřejeme, aby se cukr rozpustil. Pokud by se vám během vaření na povrchu vytvořila pěna, posbírejte ji a vyhoďte. Sirup nalijeme do sklenic, ještě horké uzavřeme a skladujeme na tmavém místě. Do tohoto sirupu můžete přidat ještě čerstvé lístky kopřivy (oni během toho, jak budou v sirupu stát, tak zhnědnou, ale to nevadí).