Zajímavá kombinace surovin, ale o to chutnější. Jablka plnka se skořicí, jemné a křehké těsto a na vrch ušlehaný sníh z bílků a cukru. Autor: Lacusin

SUROVINY

Těsto:

300 gpolohrubá mouka
100 gmoučkový cukr
125 gmáslo
3 ksžloutky
1/2 bal.prášek do pečiva
1 lžícezakysaná smetana

Nádivka:

4-5 ksjablko
200 mlvoda
100 gkr. cukr
1 bal.skořicový cukr
2 bal.vanilkový cukr

Vrch:

3 ksbílky
6 lžicmoučkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Mouku prosejeme přes síto spolu s práškem do pečiva, přidáme rozpuštěné máslo, cukr a žloutky. Zpracujeme hladké těsto. Pokud máte příliš tuhé těsto a těžko se s ním pracuje, přidejte zakysanou smetanu (1-2 lžíce). Zpracované těsto odložíme do lednice.

  2. Jablka nastrouháme na hrubém struhadle a vložíme je do hrnce, ve kterém je budeme vařit. Přidáme 200 ml vody, cukr a vaříme, dokud se voda neodpaří. Ke konci přidáme skořici, vanilkový cukr.

  3. Na pomoučeném vále vyválíme těsto do velikosti plechu. Těsto uložíme do tukem vymazaného a moukou vysypaného plechu a vidličkou ho propícháme. Dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů cca 10 minut.

  4. Po 10 minutách těsto vyjmeme, navrstvíme jablečnou náplň a vrátíme do trouby. Pečeme dalších 15 minut.

  5. Bílky vyšleháme mixérem do tuhé pěny a postupně přidáváme cukr. Pěna bude krásně nadýchaná a krásné lesklá. Navrstvíme na jablka a vložíme zpět do trouby. Teplotu jsme snížili na 120 stupňů a koláč necháme dojít cca půl hodinu – případně sledujeme, každá trouba je jiné. Pokud sníh začne jemně hnědnout, koláč ihned vybíráme.