Všechny suroviny musí být kvalitně vychlazené, ovoce mražené a tehdy dostanete křupavý výsledek, který bude křehounky a chutný.

SUROVINY

Těsto:

120 gmáslo
200 govoce (maliny, borůvky)
120 mlmléko
150 gzakysaná smetana
280 ghladká mouka
100 gcukr
2 lžičkyprášek do pečiva
1/4 lžičkyjedlá soda
1/2 lžičkysůl
1/2 kscitron – kůra

Na potření:

20 gmáslo
moučkový cukr na posypání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Máslo z chladničky nastrouháme na hrubém struhadle a vrátíme zpět do chladničky a ovoce vložíme do mrazničky (v případě, pokud máte čerstvé).
  2. V misce smícháme zakysanou smetanu, mléko. V druhé misce smícháme “suché” suroviny: mouku, cukr, prášek do pečiva, sodu, sůl a citronovou kůru.
  3. Přidáme nastrouhané máslo a dobře promícháme vidličkou nebo mixérem. Do hmoty přidáme studené mléko smíchané se zakysanou smetanou a důkladně zpracujeme hladké těsto, které na pomoučeném vále rozválíme na hrubší obdélník. Přeložíme kraje směrem do středu a znovu rozválíme. Znovu kraje přeložíme směrem do středu a znovu rozválíme – takto postup opakujeme 3x /postup jako při listovém těstě/.
  4. Na závěr těsto rozválíme na obdélník, poklademe mražené ovoce a srolujeme do role. Rolku rukama stiskneme, abychom dostali placku, kterou nakrájíme na širší kousky a ty následně překrojíme na trojúhelníčky.

  5. Uložíme je na papírem vyložený plech, potřeme je rozpuštěným máslem (20 g).

  6. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 18 – 25 minut. Záleží však na velikosti a tloušťce. Upečené necháme vychladnout na plechu a pak je posypeme moučkovým cukrem.