Banány … je až neuvěřitelné, jak u nás tohle exotické ovoce zdomácnělo. Kde jsou ty časy, kdy se daly koupit jen v zimě a ještě v omezeném množství 🙂 Dnes si banány můžeme koupit celý rok a ještě z nich pečeme úžasné dobroty. Moučníky jsou díky nim krásně vláčné, nemusí se tolik sladit a ještě krásně voní.

SUROVINY

Na těsto si připravte:

250 g(150 + 100 g) cukru krupice
250 gbanánů (oloupaných)
15 gmásla
dle chutivanilkový extrakt
175 mlrostlinného oleje
2 ksvejce
150 ghladké mouky
75 gcelozrnné hladké mouky (špaldové nebo pšeničné)
1 lžičkaskořice
2 lžičkyprášku do pečiva
1/2 lžičkyjedle sody
50 mlbílého jogurtu cca 3%

Jogurtový krém se skořicí:

450 – 500 gsmetanového nebo řeckého jogurtu
300 gsmetany ke šlehání min. 33%
4 lžícekrupicového cukru
1/2 lžičkyskořice

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Troubu si předehřejte na 180 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm si vyložte pečícím papírem.
  2. Banány rozlámejte na malé asi 2 cm kousky. Do menšího rendlíku dejte 150 g cukru, zalijte 25 ml vody a dejte vařit. Nemíchejte, jen občas zahýbejte rendlíkem. Cukr začne pomalu zlátnout a měnit se na karamel. Přidejte máslo, promíchejte, nejlépe dřevěnou vařečkou. Přidejte banány a míchejte, dokud se banány s karamelem nespojí a nezměknou, netrvá to dlouho. Sundejte se sporáku a nechte vychladnout.
  3. V míse smíchejte obě mouky, skořici, prášek do pečiva a jedlou sodu, nechte stranou. Vejce a zbývajících 100 g cukru vyšlehejte do pěny, pak pomalu zašlehejte olej. Přidejte banány i s karamelem a zašlehejte. Banány jsou měkké, měli by se krásně rozpadnout. Přisypte moučnou směs a dobře promíchejte, můžete i šlehačem. Nakonec přidejte jogurt.
  4. Směs nalijte do formy a dejte péct na 45 – 50 minut nebo až je korpus upečený. Nechte chvilku vychladnout, pak opatrně vyndejte z formy. Korpus si můžete udělat i den předem, na noc ho zabalte do folie a dejte do lednice.
  5. Jogurt nechte přes noc vykapat v plátnu nebo přes kávový filtr. Po dokapání by ho mělo být cca 300 g, hodně záleží, jaký druh jogurtu použijete. V míse ho lehce našlehejte.
    Smetanu vyšlehejte společně s cukrem a skořicí do tuhu a opatrně vmíchejte do tvarohu. Dle chuti můžete přisladit.
  6. Vychladlý korpus dvakrát vodorovně prokrojte, krém si rozdělte na tři části a promažte. Můžete ozdobit vlašskými ořechy, já použila glazované v cukru.