Koblihy jsem nikdy neměla ráda. Na rozdíl od vdolečků, kterou jsou taky smažené, mi vždycky připadaly moc mastné a “těžké”. Proto jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, že bych je zkusila připravit doma. Tedy až do té doby, než jsem objevila tenhle recept, kde se koblihy pečou v muffinové formě. To jsem prostě musela vyzkoušet :) Zkusila jsem a změnila svůj názor na koblihy, tedy na ty pečené. Koblihy jsou skvělé, těsto je krásně jemné a měkoučké. Úžasně voní :) Vypadají sice spíš jako malé hříbečky, než kulaté kobližky, ale to myslím vůbec nevadí.

SUROVINY

Koblihy pečené v troubě (cca 8-10 ks):
250 ghladké mouky
špetkasoli
12 gčerstvého droždí
40 gcukru krupice
125 mlmléka
2 velkéžloutky
25 gmásla
citronová kůra
marmeláda (jahoda, meruňka)
máslo a rum na potření

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Z vlažného mléka, cukru a droždí si připravte kvásek.
 2. Mouku se špetkou soli prosejte do mísy. Máslo rozpusťte a nechte vychladnout.
 3. Do kvásku přidejte žloutky a citronovou kůru a prošlehejte. Směs vlijte do mouky a začněte propracovávat těsto. Po chvilce přilijte zchladlé máslo a vypracujte hladké a nelepivé těsto.
 4. Dejte do misky, přikryjte a nechte na teplém místě kynout. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.

  Připravte si formu na muffiny, kterou vyložte papírovými košíčky.
 5. Vykynuté těsto rozdělte na 8-10 kousků, každý kousek v dlani zmáčkněte do placičky, doprostřed dejte lžičku marmelády a konce dobře spojte. Vytvarujte do kuličky a vložte do papírového košíčku, spojem dolů. Stejným způsobem připravte zbývající těsto. Koblihy přikryjte utěrkou a nechte ještě chvilku kynout.

 6. Mezitím si troubu předehřejte na 185 stupňů.
  Koblihy dejte péct do vyhřáté trouby na 12-15 minut (podle velikosti). Rozpusťte kousek másla, přidejte trochu rumu a touto směsí koblihy ihned po vytažení z trouby potřete. Nechte vychladnout, před servírováním pocukrujte.

 7. Koblihy jsou nejlepší čerstvě upečené, ale chutnají skvěle i druhý den.