Čokoládovo-zázvorové guľky
    

Z detstva si pamätám, že moja stará mama vždy robievala šuhajdy, a keď jej ostala čokoládová hmota, spravila ešte pár čokoládových guliek pre nás deti, ktoré sme ich, neviem z akého dôvodu, jedli oveľa radšej ako šuhajdy. Cez víkend som trochu pátrala a robila som si prieskum toho, čo na tohtoročné Vianoce upečiem. Pre niekoho je možno ešte skoro, no už aj v obchodoch môžete nájsť mnoho vianočných dekorácií, tak som si povedala, prečo nie?

Na tento videorecept som narazila úplnou náhodou a v sobotu, keď som uvažovala, akú dobrotu doma upečiem, rozhodla som sa, že otestujem tento recept na zázvorové čokoládové guľky. Len tak, pre istotu. Hádam nebudem skúšať nový recept pár dní pred Vianocami. Trochu som sa obávala tej zázvorovej chuti, no nakoniec všetko dopadlo nad moje očakávania.

Budete potrebovať:

200 ml smotany na šľahanie

300 gramov čokolády (ja som zvolila horkú s vysokým obsahom kakaa)

1 lyžica mletého zázvoru

1 lyžica mletej škorice

150 gramov zázvorových sušienok

Postup:

Smotanu nalejeme do hrnca a privedieme k varu. Odstavíme ju zo sporáku a pridáme k nej nalámané kúsky čokolády. Čokoládu necháme roztopiť a za stáleho miešania pridáme sušený zázvor a mletú škoricu.

Ďalej som postupovala nasledovne. Čokoládovú hmotu som si naliala na papierom na pečenie vystlaný menší plech a nechala som ju v chladničke cca 3 až 4 hodinky. Následne si rozdrvíme v mixéri zázvorové sušienky a vysypeme ich podrvené nahladko do misky.

Pomocou špeciálnej okrúhlej lyžičky, prípadne aj s obyčajnou lyžicou si naberieme trochu čokoládovej hmoty a v rukách vytvarujeme guľku. Hodíme ju do podrvených sušienok a obalíme. Ak ich chcete hneď podávať, naukladajte ich na peknú misu. Vydržia vám však aj v chladničke a pár som dokonca vložila aj do mrazničky.

Rýchle a jednoduché. Vôňa zázvoru, čokolády a škorice je jednoducho neodolateľná a na tomto dezerte si pochutí naozaj každý. Ak chcete, do čokolády môžete pridať aj trochu rumu, no potom opatrne, ak máte aj malých papkáčov. Dobrú chuť.

Ako som v úvode hovorila, jedná sa o videorecept, takže na záver prikladám sľúbenú inšpiráciu aj vo videu.