Najlepší slivkový koláč s posýpkou
    

Tento slivkový koláč je pre mňa špeciálny, pretože recept naň sa v našej rodine traduje už dlhé roky. Je mojim obľúbeným a jeho chuť vo mne evokuje príjemné pocity, ktoré prebudí bez pochýb aj vo vašich chuťových bunkách. Jeho obrovskou výhodou je, že je úplne bez kysnutia, čo uľahčuje jeho prípravu a skracuje čas prípravy. Zároveň posýpka na vrchu tohto slivkového koláča mu dodáva neodolateľnú chuť, vďaka ktorej vás bude celá rodina obdivovať! Obdobie leta má svoje čaro aj v oblasti ovocia, na ktorých si môžeme pochutnať. Slivky sú jedným z ovocí, osladzujúce letné dni, ktoré všetci tak milujú a preto by ste si určite mali tento koláč upiecť aj vy! 

Budeme potrebovať:

Najlepší slivkový koláč s posýpkou

Cesto:

250 g polohrubej múky

100 g trstinového cukru

2 vajíčka

125 g jogurtu (použila som jablkový)

cca 20 ks sliviek

kypriaci prášok

 

Posýpka:

20 g masla

20 g trstinového cukru

30 g polohrubej múky

Postup:

Do misy si vložíme vajíčka a cukor, vyšľaháme ich pomocou elektrického mixéra a následne pridáme ostatné ingrediencie: múku, kypriaci prášok, a jogurt. Vypracujeme si hladké cesto.Pripravíme si plech, ktorý si vymastíme olejom, či maslom a obsypeme múkou.

Najlepší slivkový koláč s posýpkou

Rúru si predhrejeme na 200 stupňov. Cesto dáme piecť do rúry na cca 15 minút, z dôvodu, aby sme mohli položiť ovocie na vrch a nespadlo nám na spodok cesta. Keď cesto vyberieme z rúry, necháme ho chvíľu vychladnúť, avšak rúru nechávame zapnutú, pre ďalšiu úpravu. Slivky si umyjeme, odkôstkujeme a rozkrájame na polovice a následne nimi vyložíme vrch cesta.

Najlepší slivkový koláč s posýpkou

Po tom, ako sme vyložili cesto slivkami, pripravíme si mrveničku, resp. posýpku. Pre vytvorenie správnej mrveničky je potrebné použiť chladené maslo, aby bolo tvrdé a jednoducho spracovateľné. Medzi prstami si žmolíme všetky tri ingrediencie spolu – múku, maslo a cukor, až kým vznikne správna mrvenička.

Najlepší slivkový koláč s posýpkou

Tou následne posypeme slivky na ceste a dáme piecť na cca 15 minút, avšak neustále sledujeme a kontrolujeme, keďže čas pečenia sa môže líšiť od druhu rúry. Dobrú chuť!

Najlepší slivkový koláč s posýpkou