Ako správne pripraviť kysnuté cesto

Nič nie je príjemnejšie ako sa zobudiť v nedeľu ráno na vôňu čerstvej kávy a domáceho chleba. Upiecť domáci chlieb nie je vôbec náročné, stačí len zvoliť správny recept a postup. Na internete môžete nájsť rôzne tipy na najlepšie kysnuté cesto, no nie každé také môže naozaj byť. Máme pre vás zopár tipov, ako dosiahnuť ľahké, nadýchané a chutné kysnuté cesto, z ktorého môžete pripraviť buchty, chlieb, vianočku, jednoducho pečivo od výmyslu sveta.

Čerstvé kvasnice

Ako správne pripraviť kysnuté cesto
  • Pre kvalitné kvasinkové cesto je potrebné zmiešať kvasinky spolu s teplou kvapalinou (napr. mlieko), cukrom a múkou. Keď už sú kvasinky pripravené, až potom môžete pridať ostatné ingrediencie ako sú maslo, vajíčka či zvyšný cukor. Keď sa kvasinky pripravujú nemôžu byť zakryté pokrievkou, stačí ich prikryť len ľahkou handrou. Základ stačí aktivovať z menšieho množstva cukru a mlieka, spolu s celým droždím. Až potom miesime cesto.

Suché kvasnice

  • Na pečenie je najlepšie použiť suché kvasnice, taktiež práca s nimi je o čosi jednoduchšia. V každom prípade ale môžete použiť aj klasické droždie. Pomer je nasledovný:  pre 7 g sušených kvasníc budete potrebovať 20-25 g čerstvých kvasníc.

Aktivácia kvasiniek

Ako správne pripraviť kysnuté cesto
Kvasinky sa úplne rozpustia iba v teplej tekutine po cca 10-15 minútach. Teplota mlieka alebo vody by mala byť približne 30-40 stupňov. Ak bude teplota nižšia, nemusia sa kvasinky aktivovať a rovnako to platí aj pri veľmi vysokej teplote. Ak kvasinky nebudú bublinkovať, cesto bude ťažké a bez chuti.

Múka

  • Múka sa musí predtým než sa pridá do kvasiniek preosiať. Cesto bude tak viac nadýchané.

Teplota kvasenia

Ako správne pripraviť kysnuté cesto
Všetky suroviny musia byť izbovej teploty. Vzhľadom nato, že tento typ cesta si vyžaduje teplo, uistite sa, že nie je v miestnosti zima alebo prievan. Po vymiesení cesta by malo cesto zostať v teplej miestnosti približne hodinu. Cesto nezakrývajte pokrievkou len zľahka handrou. Najlepšie však vlhkou kuchynskou utierkou. Cesto tiež môžete nechať na teplejšom mieste, napríklad na radiátore.

Miesenie cesta

  • Cesto by malo byť dobre vymiesené. Zbavujete ho tak oxidu uhličitého a obohacujete o kyslík. Najlepšie je cesto miesiť ručne, ak je to však pre vás ťažké, použite najskôr mixér a potom pokračujte ručne. Kvalitné cesto sa nelepí na ruky. Ešte pred samotným pečením a po kvasení ho nechajte vždy podkvasiť. To znamená, že ak robíte buchty a dáte ich na plech, nechajte ich ešte pol hodinu zakryté, zväčšia svoj objem.