Francúzske zemiaky na plechu
    

Francúzske zemiaky majú skutočne veľa podôb. V každej rodine traduje nejaký iný recept. Ja osobne mám tento najradšej, pretože som v nich požila svoje obľúbené ingrediencie.

Tento recept považujem za zmodernizovaný. Spomínam si, keď v minulosti predo mňa položili na tanier francúzske zemiaky a vždy som si len priala aby to bol konečne taký, aký by som chcela, nieže by ostatné neboli dobré, ale v každej variante mi niečo chýbalo. Paradoxne moje túžby iné kuchárky nenaplnili, tak som musela vyrásť a splniť si tieto priania sama. Preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o tento recept, ktorý je pre mňa výnimočným. Po tom, ako som ho pripravila sa celá rodina zalizovala a uznali, že je fakt výborný. Vyskúšajte si ho však sami.

Budeme potrebovať:

Francúzske zemiaky na plechu

cca 15 ks zemiakov

olivový olej

šunkovú salámu

údenú šunku

4-5 ks vajíčok

250 ml smotany na šľahanie (1 kelímok)

2-3 ČL soli

syr/syry

Postup:

Postup je veľmi jednoduchý. Do väčšieho hrnca vlejeme vodu a privádzame do varu. Medzitým si nakrájame zemiaky na plátky, podľa možnosti na rovnomerné. Po zovretí vody pridáme do nej zemiaky, posolíme ich, približne dvomi, až tromi čajovými lyžičkami soli – ideálne podľa veľkosti hrnca. Pridáme do hrnca ešte štipku masla, pre zmäkčenie zemiakov. Medzitým privedieme v malom hrnci do varu vodu, v ktorej budeme variť vajíčka cca 6-7 minút.

Francúzske zemiaky na plechu

Pripravíme si plech, ktorý potrieme olivovým olejom. Po dovarení zemiakov ich scedíme, prepláchneme studenou  vodou a chvíľu necháme vychladnúť, pre jednoduchšiu manipuláciu s nimi. Keď už trošku vychladli, vystelieme si nimi plech (na spodnú časť som použila tie „škaredšie“ resp. rozpadnuté. Následne si nakrájame šunky a syry na malé kúsky, alebo kocky a túto vrstvu zemiakov nimi posypeme.

Francúzske zemiaky na plechu

Potom si ošúpeme uvarené vajíčka a pomocou krájača na varené vajcia si z nich vytvoríme plátky. Plátky poukladáme na zemiaky so šunkou a syrom. Vajíčok som použila preto toľko, pretože podľa mňa dodávajú francúzskym zemiakom svoje čaro a chcela som aby každý jeho kúsok obsahoval chutné vajíčka.

Francúzske zemiaky na plechu
Zakončíme to ďalšou vrstvou zemiakov, tie som napokon ešte trošku posolila, pretože pri varení tá soľ nevynikne. Potom podlejeme poukladané zemiačiky smotanopu na sľahanie, pokojne môžete použiť celý kelímok a na vrch môžete nasypať strúhaný syr, alebo ak ho práve nemáte k dispozícií ako ja, môžete použiť aj plátkový.
Francúzske zemiaky na plechu

Do vopred zohriatej rúry na 180 stupňov vložíme pečieme 25-30 minút, čo však samozrejme kontrolujeme. Podávame s čalamádou, alebo so zaváranými uhorkami. Dobrú chuť!

Francúzske zemiaky na plechu